Pokrajina uložila 50 miliona za korišćenje termalne vode u Senti

Bez autora
Jan 29 2013

Predsednik Vlade Vojvodine dr Bojan Pajtić danas je u Senti obišao postrojenje na novoj geotermalnoj bušotini i sportsku halu, koja u neposrednoj blizini treba da bude završena u septembru ove godine. Eksploataciju bušotine i izgradnju sportske hale finansijski je pomogla Vlada Vojvodine preko Fonda za kapitalna ulaganja. U Senti je saopšteno da su utvrđene karakteristike termalne bušotine premašile očekivane i projektovane ciljeve. Prema rečima inžinjera NIS-Hidrosonde, preduzeća koje je izvelo radove, bušotina je duboka 1.120 metara, sa veoma izdašnim protokom vode od 20 litara u sekundi i temperaturom vode od 560 C. Brzina protoka vode i njena temperatura garantuju široke mogućnosti za korišćenje termalne vode. Iskustva zemalja u okruženju, posebno Mađarske i Austrije, u iskorišćavanju geotermalnih voda kao obnovljivih izvora energije za zagrevanje objekata, kao i za razvoj modernog turizma, treba primeniti i u Vojvodini, jer je struktura geotermalnog potencijala veoma slična, a kod nas te mogućnosti nisu dovoljno iskorišćene.

Pokrajina uložila 50 miliona za korišćenje termalne vode u SentiGeotermalni izvori su ogroman potencijal u Vojvodini. Pokrajinska vlada nastoji da se u Vojvodini stvore uslovi koji će omogućiti korišćenje tog potencijala za zagrevanje objekata. Zahvaljujući potencijalu kojim Vojvodina raspolaže moguće je takođe obezbediti razvoj banjskog i velnes turizma, rekao je predsednik Vlade Vojvodine dr Bojan Pajtić.

Pajtić je danas u Senti obišao postrojenje na novoj geotermalnoj bušotini i sportsku halu, koja u neposrednoj blizini treba da bude završena u septembru ove godine. Eksploataciju bušotine i izgradnju sportske hale finansijski je pomogla Vlada Vojvodine preko Fonda za kapitalna ulaganja.

U Senti je saopšteno da su utvrđene karakteristike termalne bušotine premašile očekivane i projektovane ciljeve. Prema rečima inžinjera NIS-Hidrosonde, preduzeća koje je izvelo radove, bušotina je duboka 1.120 metara, sa veoma izdašnim protokom vode od 20 litara u sekundi i temperaturom vode od 560 C. Brzina protoka vode i njena temperatura garantuju široke mogućnosti za korišćenje termalne vode. Iskustva zemalja u okruženju, posebno Mađarske i Austrije, u iskorišćavanju geotermalnih voda kao obnovljivih izvora energije za zagrevanje objekata, kao i za razvoj modernog turizma, treba primeniti i u Vojvodini, jer je struktura geotermalnog potencijala veoma slična, a kod nas te mogućnosti nisu dovoljno iskorišćene.

Zbog toga je Pokrajinska vlada uložila oko 50 miliona dinara za eksploataciju geotermalne bušotine u Senti, a efekti su višestruki, rekao je Pajtić. Topla voda će se koristiti za zagrevanje zatvorenog bazena, kao i nove sportske hale u Senti, koja je izuzetno važna za ovo mesto i ceo kraj severne Bačke. Nakon investicije u bušotinu, otvara se mogućnost da se konačno izgradi banjski kompleks. Na taj način počinje da se koriste prirodne prednosti, koje su naši susedi iskoristili pre više decenija.

Potiski grad Senta raspolaže sa izvrsnim prirodnim resursima za razvoj turizma i sporta, kao i za razvoj poljoprivrede. Geotermalna voda iz nove bušotine moći će da se koristi za bazene, a delimično će se rešiti i snabdevanje energijom za zagrevanje gradske sportske hale, kao i njenih pratećih objekata čija se izgradnja planira u Senti u Narodnoj bašti - velikom gradskom parku. Gradsku sportsku halu, sa svojih 5.000 kvadratnih matera, koristiće pedesetak sportskih klubova i organizacija iz Sente, u kojima decenijama stasavaju generacije vrhunskih sportista u rvanju, košarci, stonom tenisu, plivanju, vaterpolu, atletici i šahu.

Nakon hemijskih analiza senćanske termalne vode, koje su u toku, biće poznato da li će voda moći da se koristi u ribnjacima i za navodnjavanje u staklenicima i plastenicima.

Ocenite tekst
Komentari
Prikaži više 
 Prikaži manje
Ostavite komentar

Prijavite se na Vaš nalog


Zaboravili ste lozinku?

Nov korisnik