Poslednja borba za Bor

Rudarsko topioničarski basen Bor jedno je od 17 strateških preduzeća čiju sudbinu bi država trebalo da reši do kraja marta sledeće godine. Od zainteresovanih investitora, zasad, ni traga ni glasa. Situaciju dodatno otežava to što je cena bakra na svetskom tržištu pala sa 7.000 na 4.600 dolara po toni. Uz to, RTB Bor je kraj prošle godine dočekao sa gubitkom od 2,42 milijarde dinara, odnosno oko 20 miliona evra. Uprkos tome što je država, kao vlasnik, u ovo preduzeće uložila značajna sredstva. Bila je to jedna od većih kapitalnih investicija države. U novoizgrađenu topionicu uloženo je 250 miliona evra. Da muka bude još veća, sledeće godine na naplatu dospeva 23 miliona evra. Tada ističe petogodišnji grejs period za kredit koji jedržava garantovala i na naplatu dolazi prva rata duga.

Stav: Poslednja borba za BorRudarsko topioničarski basen Bor jedno je od 17 strateških preduzeća čiju sudbinu bi država trebalo da reši do kraja marta sledeće godine. Od zainteresovanih investitora, zasad, ni traga ni glasa.

Situaciju dodatno otežava to što je cena bakra na svetskom tržištu pala sa 7.000 na 4.600 dolara po toni. Uz to, RTB Bor je kraj prošle godine dočekao sa gubitkom od 2,42 milijarde dinara, odnosno oko 20 miliona evra. Uprkos tome što je država, kao vlasnik, u ovo preduzeće uložila značajna sredstva. Bila je to jedna od većih kapitalnih investicija države. U novoizgrađenu topionicu uloženo je 250 miliona evra.

Da muka bude još veća, sledeće godine na naplatu dospeva 23 miliona evra. Tada ističe petogodišnji grejs period za kredit koji jedržava garantovala i na naplatu dolazi prva rata duga. RTB Bor je u teškoj finansijskoj situaciji i nema para da izmiri ove obaveze, pa će garancija, po svemu sudeći, morati da se aktivira, a vraćanje duga pašće na teret poreskih obveznika. Ukupne kreditne obaveze ovog preduzeća iznose 500 miliona evra. Za trećinu tih zajmova u iznosu od 150 miliona evra država se pojavljivala kao jemac. Uz sve to, RTB Bor ima i dug prema NIS-u od 50 miliona evra. Moguće je da će država morati da preuzme i ove obaveze, jer je ceh "Srbijagasa" prema ovoj kompaniji, koja je u vlasništvu ruskog "Gasproma", takođe preuzela država.

Sa druge strane, Toni Verheijen, šef kancelarije Svetske banke u Beogradu, gotovo da ne propušta priliku da javno podseti srpske državne zvaničnike da moraju da reše pitanje preduzeća u restrukturiranju. Svako odugovlačenje, kako je isticao nekoliko puta, gura zemlju u dubok deficit. A jedan od najvećih rizika za Srbiju predstavlja upravo 17 strateških preduzeća (među kojima je RTB Bor). U slučaju da njihova situacija ostane nerešena, Srbiji ne bi pomoglo ni da reši problem svih preostalih 500 državnih preduzeća.

"Vlada je rekla da će rešiti pitanje sedam od 17 preduzeća do kraja godine. Mi ne znamo koja su to preduzeća, ali informacije koje smo dobili od resornog ministarstva pokazuju da je to realistično i da je vlada na dobrom putu da ispuni taj cilj", rekao je Verheijen.

A pre tačnogodinu dana, kada se svečano obeležavala izgradnja nove Topionice i fabrike sumporne kiseline iz Bora su stizale idilične slike. Premijer, Aleksandar Vučić je tom prilikom poručio da je u Borskom basenu napravljeno „naše malo čudo", što je na ponos Srbije i što će građanima Bora osigurati budućnost.

Godinu dana kasnije čini se da budućnost građana Bora i zaposlenih u ovoj firmi, odavno nije bila neizvesnija.

Ocenite tekst
Komentari
Prikaži više 
 Prikaži manje
Ostavite komentar

Prijavite se na Vaš nalog


Zaboravili ste lozinku?

Nov korisnik