Potpredsednica Vlade Republike Srbije i ministarka rudarstva i energetike Zorana Mihajlović prisustvovala je danas potpisivanju Ugovora o zajmu Evropske investicione banke (EIB) za projekat izgradnje gasne interkonekcije Srbija–Bugarska.
Mihajlović je ocenila da potpisivanje pomenutog dokumenta za Srbiju znači realizaciju ovog projekta koji je vredan 160 miliona evra, u dužini od ukupno 170 kilometara kroz obe države, pri čemu je izrazila zahvalnost Evropskoj uniji i EIB-u na podršci i odličnoj saradnji.
Ona je ukazala na to da za nas pomenuta gasna interkonekcija znači gasnu stabilnost koju ćemo kao zemlja imati, pri čemu, pored diverzifikacije ruta, razmišljamo i o diverzifikaciji snabdevača u gasnom sektoru.
U 2021. godini donećemo važne odluke po pitanju energetske tranzicije, da se više okrećemo ka čistim izvorima energije, gradimo gasne i elektrane iz obnovljivih izvora. Izgradnja ovog gasovoda značajno će povećati energetsku bezbednost ne samo Srbije, već i regiona, poručila je potpredsednica Vlade.
Ministar finansija Siniša Mali istakao je da je ovo jedan od šest prioritetnih projekata koje je EU definisala kada je reč o energetskom povezivanju centralne i jugoistočne Evrope.
Ovaj projekat je deo velikog investicionog plana "Srbija 2020–2025" i važan je i za ekologiju, jer je prirodni gas bolji izvor energije od kotlarnica i mazuta i kao građevinski projekat doprineće rastu naše ekonomije i BDP-a, podvukao je Mali.
Šef Delegacije EU u Srbiji Sem Fabrici ocenio je da je ovo veliki korak napred ka realizaciji visokoprioritetnog projekta koji ima nekoliko dalekosežnih ciljeva.
Prvi je povećana diverzifikacija i sigurnost snabdevanja energijom u Srbiji, drugi jačanje regionalne saradnje kako bi se doprinelo dobro uravnoteženom društveno-ekonomskom razvoju, a treći je težnja ka energetskoj tranziciji i zdravijem okruženju, rekao je Fabrici.
On je pozdravio ovaj projekat i kao ključni deo šire strategije Srbije za dovršenje tekuće liberalizacije gasnog sektora, važnu posvećenost daljem napredovanju Srbije u pregovorima o pristupanju sa EU.
Potpredsednica Evropske investicione banke Liliana Pavlova istakla je da ta banka podržava energetsku tranziciju u Srbiji i širom sveta.
Kao deo politike kreditiranja EIB-a za energetiku, dogovorene 2019. godine, kako je naglasila, obavezali smo se na to da ćemo podržati nekoliko odabranih gasnih projekata koji su već u fazi procene, pre nego što pređemo na pozajmljivanje, samo iz obnovljivih izvora od kraja 2021. godine.
Zbog toga je EIB sa zadovoljstvom obezbedio 25 miliona evra za podršku izgradnje srpske strane ovog interkonektora, prioritetnog projekta za Evropsku uniju, i inicijativu za povezivanje gasa za centralnu i jugoistočnu Evropu, koja doprinosi snažnoj, prosperitetnoj i Srbiji u razvoju, što je zajednički cilj.
Ovom investicijom potvrđujemo značaj podrške energetskoj tranziciji u Srbiji i celom regionu, poručila je Pavlova.