Austrijski Kelag koji je u vlasništvu njemačkog energetskog diva RWE potpisao je s Elektrom Celje pismo namjere o stateškom povezivanju. U idućoj fazi mogao bi stupiti u njegovo trgovačko društvo ECE. ECE drži 23 posto slovenskog tržišta električne energije, i dobavlja energiju za više od 200.00 kućanstava. Na obje strane postoji spremnost za strateško povezivanje. Trenutno analiziramo moguće modele. Otvoreno je više mogućnosti. Njemački RWE već godinama iskazuje ambiciju za većom prisutnosti na slovenskom tržištu. Preko svoje hrvatske podružnice RWE je lani stupio na tržište prodaje električne energije gospodarstvu, a već neko vrijeme kruže informacije da u RWE pripremaju teren za vlasnički ulazak u neki od državnih trgovaca električnom energijom.
Austrijski Kelag koji je u vlasništvu njemačkog energetskog diva RWE potpisao je s Elektrom Celje pismo namjere o stateškom povezivanju. U idućoj fazi mogao bi stupiti u njegovo trgovačko društvo ECE.
ECE drži 23 posto slovenskog tržišta električne energije, i dobavlja energiju za više od 200.00 kućanstava.
- Na obje strane postoji spremnost za strateško povezivanje. Trenutno analiziramo moguće modele. Otvoreno je više mogućnosti, rekao je ljubljanskom Dnevniku predsjednik Uprave Elektro Celja Rade Knežević koji se idućih mjeseci oprašta od ove dužnosti.
Njemački RWE već godinama iskazuje ambiciju za većom prisutnosti na slovenskom tržištu. Preko svoje hrvatske podružnice RWE je lani stupio na tržište prodaje električne energije gospodarstvu, a već neko vrijeme kruže informacije da u RWE pripremaju teren za vlasnički ulazak u neki od državnih trgovaca električnom energijom.
Važno je znati i da je Kelag u Sloveniji već prisutan preko kompanije Interenergo koja ima u vlasništvu više hidroelektrana na prostoru bivše Jugoslavije.
Direktor Interenerga je Anton Papež, koji važi za biznismena s najbližim realacijama s premijerom Mirom Cerarom. Ključni lobist Kelaga u Sloveniji je Benjamin Wakounig, predsjednik Slovenskog gospodarskog saveza u austrijskoj Koruškoj.