Sledi finansijski oporavak srpskih energetskih preduzeća

Bez autora
Jan 04 2016

Srpska energetska preduzeća moraju da se restrukturiraju. U nekima je taj proces počeo, a za neka se traže rešenja. Najteža situacija i najveći izazov za Vladu jesu dva rudarska gubitaša – podzemna eksploatacija uglja "Resavica" i Basen "Bor". Sa reorganizacijom protekle godine najviše se odmaklo u EPS-u, a prvi koraci napravljeni su i u "Srbijagasu". Sledi finansijski oporavak, koji nije lak. U 2015. godini EPS-om su protutnjale organizacione promene. Od 14 privrednih društava napravljene su tri celine – trgovina, proizvodnja struje i uglja i ODS – koji je objedinio sve distribucije.

Sledi finansijski oporavak srpskih energetskih preduzećaSrpska energetska preduzeća moraju da se restrukturiraju. U nekima je taj proces počeo, a za neka se traže rešenja. Najteža situacija i najveći izazov za Vladu jesu dva rudarska gubitaša – podzemna eksploatacija uglja "Resavica" i Basen "Bor".

Sa reorganizacijom protekle godine najviše se odmaklo u EPS-u, a prvi koraci napravljeni su i u "Srbijagasu". Sledi finansijski oporavak, koji nije lak.

U 2015. godini EPS-om su protutnjale organizacione promene. Od 14 privrednih društava napravljene su tri celine – trgovina, proizvodnja struje i uglja i ODS – koji je objedinio sve distribucije.

U 2015. godini EPS-om su protutnjale organizacione promene. Od 14 privrednih društava napravljene su tri celine – trgovina, proizvodnja struje i uglja i ODS – koji je objedinio sve distribucije.
Pripremila Ružica Vranjković

EPS do jula treba da preraste u akcionarsko društvo. U skladu sa evropskim propisima i u "Srbijagasu" distribucija je razdvojena od transporta gasa.

"Verujem da će 2016. pre svega doneti niz tih koraka koji treba da obezbede finansijsku konsolidaciju na oba ta javna preduzeća", kaže ministar rudarstva i energetike Aleksandar Antić.

Srbija je liberalizovala i tržište struje i gasa. Oba preduzeća za sada odolevaju velikoj konkurenciji i sa daljim promenama se ne sme čekati. Očekuju se i veće uštede.

"Da te firme budu efikasnije, da uspešnije posluju, da ostvare profit, da iskoriste one benefite koje imaju kao domaće kompanije i nosioci privrednog razvitka zemlje i nosioci energetske nezavisnosti i u sektoru gasa i u sektoru struje", ističe Jelica Putniković iz Balkan magazina.

Stare dugove "Srbijagasa" preuzela je država. A uspeh je što preduzeće od prošle godine "Gaspromu" redovno plaća tekuće isporuke gasa. I EPS i "Srbijagas" su poboljšali naplatu.

Aleksandar Antić dodaje da je bitno da se tekuće obaveze redovno izmiruju i da se svima omogući da stare dugove mogu da isplaćuju na rate.

Elektroprivreda ima oko 36.000 zaposlenih, a ko je višak – utvrdiće nova sistematizacija, koja treba da bude završena do aprila.

EPS-u su potrebni stručnjci, a posebno monteri na terenu. Preduzeće je krajem prošle godine uvelo i novu proceduru zapošljavanja – za svako upražnjeno mesto raspisuje se najpre interni konkurs, što znači da se kadrovi traže prvo unutar Elektroprivrede.

Ocenite tekst
Komentari
Prikaži više 
 Prikaži manje
Ostavite komentar

Prijavite se na Vaš nalog


Zaboravili ste lozinku?

Nov korisnik