Solarna energana u Badnjevcu

Bez autora
Nov 07 2012

Prošlo je leto, a sunce koje je pržilo i sušilo useve išlo je u prilog prof. dr Vladanu Petroviću, vlasniku kragujevačkog preduzeća „Alternativna energija“. Pošto je u teoriji već „ukrotio sunce“, sada se pokazalo da njegova solarna energana, koju je postavio na porodičnom imanju u rodnom Badnjevcu, besprekorno radi i u prirodnim uslovima. Ovaj sedamdesetogodišnji Šumadinac, ipak, nije sasvim miran. Brine ga to što naša država ne pokazuje nimalo interesovanja za projekat koji bi mogao da joj donese „apsolutnu energetsku nezavisnost“, pa i profitabilne izvozne aranžmane u kojima bi svoje mesto, kroz izradu delova, pronašao veliki broj naših malih i srednjih preduzeća.

Solarna energana u BadnjevcuProšlo je leto, a sunce koje je pržilo i sušilo useve išlo je u prilog prof. dr Vladanu Petroviću, vlasniku kragujevačkog preduzeća „Alternativna energija“.

Pošto je u teoriji već „ukrotio sunce“, sada se pokazalo da njegova solarna energana, koju je postavio na porodičnom imanju u rodnom Badnjevcu, besprekorno radi i u prirodnim uslovima.

– Ne moram više da brinem ni za struju, ni za toplu vodu – kaže ovaj naučnik koji je zaštitio 36 izuma i objavio više od 50 stručnih radova, najvećim delom iz oblasti obnovljivih izvora energije.

Ovaj sedamdesetogodišnji Šumadinac, ipak, nije sasvim miran. Brine ga to što naša država ne pokazuje nimalo interesovanja za projekat koji bi mogao da joj donese „apsolutnu energetsku nezavisnost“, pa i profitabilne izvozne aranžmane u kojima bi svoje mesto, kroz izradu delova, pronašao veliki broj naših malih i srednjih preduzeća.

Od marta ove godine, kada je „Politika“ objavila prvi tekst o Petrovićevoj solarnoj energani koja radi „24 sata dnevno 365 dana u godini“, ovaj doktor mašinstva je svoj projekat predstavio u Vrnjačkoj Banji i Trsteniku. Saradnja je, prethodno, uspostavljana sa Velikom Planom, a sada je zainteresovana i vlast u Kruševcu.

Odgovor nije dobio jedino iz Vlade Srbije, ni prošle ni ove, a ni iz Kragujevca, grada u kojem je završio mašinski fakultet i čije je vlasti prvo upoznao sa svojim izumom.

Razočaran ovakvim odnosom, doktor Petrović je sada blizu odluke da licencu za svoju solarnu energanu ponudi stranim kompanijama, koje su tokom ove godine strpljivo čekale na povoljne vesti iz Badnjevca, i ovih dana suncem okupanog šumadijskog sela.

– Možda me nisu dobro razumeli, meni novac nije potreban, nudim samo saradnju. Ali ako nadležni u državi i Kragujevcu neće da razgovaraju sa mnom, tu su kompanije iz Nemačke, Engleske, Holandije, Indije i mnogih drugih zemalja koje su zainteresovane da otkupe moju tehnologiju – kaže naš sagovornik, pokazujući pismo o namerama hrvatske firme „Adrija Panos“, uverene u uspeh na izradi sistema „i za centralno grejanje i za proizvodnju struje“.

Profesor Petrović je doktorirao u Nemačkoj, gde je u velikim metalskim koncernima, poput „Tisen krup“, bio na čelu timova koji su se bavili razvojem novih tehnologija. Kada je pre dvadesetak godina odlučio da se vrati, njegova jednina želja je bila da se stavi „na raspolaganje otadžbini“.

Iako u priči našeg sagovornika ima već zaboravljenog romantičarskog patriotizma, reč je o sasvim praktičnom čoveku, koji je precizno izračunao koliko šta košta i kakvu bi korist imala naša zemlja.

– Energana u Badnjevcu je samo prototip u koji su partneri iz britanske kompanije „Stor enerdži“ uložili 250.000 evra. Za kompleksnija postrojenja, poput onog u Velikoj Plani, sa čijim sam vlastima dogovorio saradnju, potrebno je pet puta više novca, ali takva energana bi se isplatila za najviše četiri godine, imajući u vidu cenu gasa – navodi Petrović, objašnjavajući da za razliku od svih solarnih energana u svetu njegova radi tokom cele godine, bez obzira na broj sunčanih dana.

Petrovićeva solarna energana sastoji se od pokretnog koncentratora sa posebnim ogledalima i specijalnog akumulatora valjkastog oblika. Prečnik koncentratora u Badnjevcu je 13, a prečnik i visina akumulatora su osam metara. Energana ove veličine sposobna je da proizvede struju i toplu vodu za 60 stanova površine od po 50 metara kvadratnih. Za Veliku Planu predviđen je koncentrator prečnika 55 metara i akumulator visine i prečnika 22 metra, što je dovoljno da se osvetli i zagreje 5.400 kvadratnih metara, a da se ceo Kragujevac snabde strujom i toplotnom energijom potrebno je napraviti 392 takva koncentratora i samo jedan veliki akumulator, visine i prečnika 90 metara.

Doktor Petrović je svestan da su ovako velika postrojenja skupa, ali napominje da je reč o ulaganjima u budućnost, od kojih bi građani najviše koristi imali kroz očuvanje prirode u koju se više ne bi ispuštao štetni ugljen-dioksid.

Ocenite tekst
Komentari
Prikaži više 
 Prikaži manje
Ostavite komentar

Prijavite se na Vaš nalog


Zaboravili ste lozinku?

Nov korisnik