Ministarka rudarstva i energetike u Vladi Republike Srbije Dubravka Đedović Handanović izjavila je da Srbija želi da produbljuje partnerstvo sa Italijom u oblasti energetike, pre svega kroz projekte u oblasti obnovljivih izvora energije, gde su italijanske kompanije već dugo prisutne.
Đedović Handanović je na panelu „Cirkularna ekonomija i energetska tranzicija”, koji je održan u okviru Poslovnog foruma Srbija–Italija, istakla da je Italija naš višedecenijski pouzdan partner, jedan od naših najvećih spoljnotrgovinskih partnera, kao i da su italijanske kompanije među najvećim investitorima u Srbiji.
Prema njenim rečima, italijanske kompanije su pioniri u izgradnji vetroelektrana u Srbiji i do sada su izgradile vetroelektrane čija snaga je približno 85 megavata, a u pripremi su desetine novih projekata i stotine megavata novih elektrana.
Takva partnerstva želimo da produbljujemo jer su važna za sigurnost snabdevanja i za smanjenje karbonskog otiska, što će sve imati dodatni značaj od 2026. godine, kada počne primena prekograničnog oporezivanja emisija ugljenika, odnosno CBAM, objasnila je ministarka.
Ona je ukazala na to da su u 2024. godini kapaciteti elektrana iz solara i vetra u Srbiji povećani za 83 odsto, i da je cilj da do 2030. godine skoro svaki drugi megavat-čas električne energije bude iz čistih izvora.
Ministarka je predočila da je kroz aukcije za tržišne premije za OIE do sada ugovorena izgradnja devet novih zelenih elektrana, od kojih je pet već na mreži.
Nove elektrane predstavljaju i približno milijardu evra investicija, što pozitivno utiče i na ubrzani rast sektora OIE, kao i na naš BDP, naglasila je ona i dodala da se naredne nedelje završava drugi krug aukcija za još 425 megavata.
Đedović Handanović je rekla da se očekuju slični rezultati kao i u prvom krugu i dostizanje 1.300 megavata iz OIE najkasnije do 2027. godine, što predstavlja trogodišnji cilj naše zemlje.
Ona je istakla da je Srbija jedina zemlja u ovom delu Evrope koja se pripremila za spajanje sa tržištem električne energije u Evropskoj uniji, prenoseći energetske pakete EU u svoje zakonodavstvo.
Naš cilj je da se spojimo sa tržištem električne energije EU u toku 2026. godine, a prvi smo pokrenuli i regionalnu berzu električne energije sa dve članice EU, objasnila je ministarka, napomenuvši da smo, kao zemlja koja ima osam intekonekcija, dobro povezani sa susednim zemljama na prenosnom sistemu.
Prema njenim rečima, završetkom Transbalkanskog koridora povećaćemo prenosne kapacitete i sa Crnom Gorom, i tim koridorom možemo se povezati i sa Italijom, što nam daje priliku da povećamo razmenu električne energije.
Ministarka je podsetila na to da je Srbija prošle godine usvojila strateške dokumente koji su usaglašeni sa energetskim ciljevima EU, a kojima se obavezala na dekarbonizaciju energetskog sektora do 2050. godine.
Ona je poručila da je naša zemlja odlučna da u budućnosti uvodi dugoročna održiva rešenja, čiste energente, stabilno snabdevanje i povoljne cene, uz stabilan socijalni i ekonomski razvoj.
Uvodiće se sve više obnovljivih izvora energije u naš energetski miks, bez ugrožavanja stabilnosti snabdevanja energentima i na taj način podržati rast ekonomije, rekla je Đedović Handanović.