Termoelektrana Nikola Tesla (TENT) planira da do kraja 2016. godine uloži oko 600 miliona evra u ekološke projekte. Time bi TENT uskladio nivo zagađenja životne sredine sa dozvoljenim standardima Evropske Unije. Novac će biti uložen u prečišćavanje dimnih gasova, smanjenje azotnih i sumpornih oksida, kontrolu otpadnih voda i sprečavanje razvejavanja pepela sa deponija. Planirano je da se završi izgradnja sistema za odsumporavanje na svim termoblokovima u TENT-u, kao i izgradnja sistema za transport i odlaganje pepela i otpadnih voda. Do sada je za te projekte obezbeđeno oko 300 miliona evra, a isto toliko još treba da bude obezbeđeno, a očekuje se da će ta sredstva relativno lako biti pronađena. Te planove TENT-a treba da potvrde i Upravni odbor Elektroprivrede Srbije i Vlada Srbije.
Termoelektrana Nikola Tesla (TENT) planira da do kraja 2016. godine uloži oko 600 miliona evra u ekološke projekte.
Time bi TENT uskladio nivo zagađenja životne sredine sa dozvoljenim standardima Evropske Unije, kaže direktor TENT-a Petar Knežević.
Novac će biti uložen u prečišćavanje dimnih gasova, smanjenje azotnih i sumpornih oksida, kontrolu otpadnih voda i sprečavanje razvejavanja pepela sa deponija, naveo je Knežević.
On je dodao da je planirano da se završi izgradnja sistema za odsumporavanje na svim termoblokovima u TENT-u, kao i izgradnja sistema za transport i odlaganje pepela i otpadnih voda.
Do sada je za te projekte obezbeđeno oko 300 miliona evra, a isto toliko još treba da bude obezbeđeno, rekao je on i izrazio očekivanje da će ta sredstva "relativno lako biti pronađena".
Knežević je napomenuo da te planove TENT-a treba da potvrde i Upravni odbor Elektroprivrede Srbije i Vlada Srbije. U okviru tih planova značajna će biti mogućnost većeg korišćenja suvog elektrofilterskog pepela u komercijalne svrhe, kao sirovina u cementnoj industriji, putogradnji i građevinskoj industriji, čime bi se smanjio otpad i uštedeo bi se šljunak.
On je naveo da se sada u TENT-u proizvede oko četiri miliona tona pepela godišnje, a trenutno se u cementnoj industriji koristi samo između 100.000 i 200.000 tona.
TENT je, kako je rekao, veliki proizvođač struje, ali pritom se u termoelektranama sagoreva oko 30 miliona tona lignita godišnje i emituje velika količina dimnih gasova i pepala, zbog čega ta termoelektrana veliku pažnju posvećuje zaštiti životne sredine.
On je podsetio da je za izgradnju sistema za odsumporavanje na TENT-u A obezbeđen japanski kredit od 250 miliona evra, čija realizacija uskoro treba da počne, a TENT je do sada najviše pažnje posvećivao smanjenju emisije pepela, rekonstrukcijom elektrofiltera i ta emisija je smanjena za oko šest puta i svedena na standarde EU.