Potpredsednica Vlade Republike Srbije i ministarka rudarstva i energetike Zorana Mihajlović obišla je radove na izgradnji nove toplane na biomasu u Priboju, koja će, prva u Srbiji, raditi na biomasu.
Mihajlović je, po završetku obilaska gradilišta, rekla da je izgradnja ove toplane važna ne samo zbog energetske efikasnosti i kvaliteta energije koju će koristiti građani Priboja, već i zaštite životne sredine, jer se smanjuje emisija štetnih gasova za najmanje 70 odsto.
Ona je iskazala zahvalnost Nemačkoj i Nemačkoj razvojnoj banci KfW, sa kojom su realizovani zajednički projekti vredni stotine miliona evra, kao i Švajcarskoj i švajcarskoj razvojnoj agenciji, koja je takođe učestvovala u finansiranju projekta u Priboju.
Prema njenim rečima, oko 10 odsto toplana u Srbiji koristi mazut, 10 odsto ugalj, a 80 odsto gas.
U narednom periodu posetićemo i druge gradove koji koriste lošije energente kako bismo razgovarali sa njima o tome da se prebace na druge izvore energije. To je važno ako želimo da imamo zelenu Srbiju koja će koristiti dobra i kvalitetna goriva, a građani samim tim dobre i kvalitetne izvore toplotne energije, navela je Mihajlović.
Direktor KfW u Srbiji Ridiger Hartman rekao je da projekat koji se realizuje u saradnji sa Vladom Srbije i partnerima iz Švajcarske dobro napreduje i da će kada bude završen predstavljati doprinos i klimatski neutralnom razvoju i boljem životu građana.
Predsednik Opštine Lazar Rvović naglasio je da će Priboj biti jedna od prvih opština u Srbiji koja će sa fosilnih goriva preći na biomasu kao energent u toplani, i najavio da će u slobodnoj zoni krenuti i sa korišćenjem solarne energije.
Pored ekoloških efekata, građani Priboja imaće i kvalitetnije grejanje. Nadam se da će ovo biti primer i za druge opštine u Srbiji i zbog ekonomskih efekata i zbog zaštite životne sredine, naveo je on.
Načelnik Zlatiborskog okruga Boban Perišić izrazio je uverenje da će projekti prelaska sa fosilnih energenata na alternativna goriva u ovom okrugu i drugi projekti u oblasti energetike doprineti većoj energetskoj efikasnosti, kvalitetnijem životu građana i razvoju u skladu sa principima održivog razvoja.
Vrednost investicije je oko sedam miliona evra, a po završetku radova, koji je planiran u oktobru, nova toplana će zameniti staru na mazut i obezbediće grejanje za blizu 1.500 domaćinstava, odnosno za više od 4.000 stanovnika u Priboju.
Mihajlović je tokom boravka u Priboju posetila i štand udruženja „Sačuvajmo selo“, koje je tom prilikom predstavilo svoje proizvode.
Koordinaciono telo za rodnu ravnopravnost podržalo je projekat ovog udruženja „Zajedno ka većoj ekonomskoj sigurnosti seoskih žena jugozapadne Srbije“ sa četiri miliona dinara, kroz IPA program kroz koji su podržani projekti ekonomskog osnaživanja žena.
Mihajlović se potom u Priboju sastala sa rukovodstvom Opštine i načelnikom Zlatiborskog okruga, ukazavši na to da je Priboj ozbiljna opština u kojoj se osećaju energija, rad, trud, koja se zaista razvija, za šta je, pored dobre putne, neophodna i energetska infrastruktura.
Za građane je najvažnije da imaju sigurnost snabdevanja električnom energijom, da nema prekida i ispada u snabdevanju, zbog kojih ostaju bez struje po nekoliko sati. To je zadatak za elektrodistributivni sistem, da se ti problemi reše i kroz izgradnju nove trafo-stanice, kao i kroz dodatna ulaganja u distributivni sistem, rekla je Mihajlović.
Ona je dodala da je na sastanku razgovarano i o gasifikaciji, o gasovodu koji od Zlatibora treba da stigne i do Priboja, dodavši da će se sa „Srbijagasom“ raditi na tome da u ovoj godini sve bude pripremljeno kako bi naredne godine mogli da počnu radovi, jer je to važno kako bi ovaj deo Srbije bio još razvijeniji.
Potpredsednica Vlade je najavila da u junu treba da počne sa radom Uprava za energetsku efikasnost, koja će omogućiti da građani uz podršku države zamene prozore, vrata, poboljšaju izolaciju.
U ovoj godini novac za te namene biće obezbeđen iz budžeta, a za narednu očekujemo i značajniju podršku međunarodnih finansijskih institucija, pri čemu će ulaganja u energetsku efikasnost naredne godine iznositi, kako očekujemo, približno 150 miliona evra, rekla je ona.
Načelnik Zlatiborskog okruga Boban Perišić naglasio je da je privreda ovog okruga jedna od retkih koja beleži suficit u trgovinskoj razmeni, ali da je potrebno dalje raditi na podizanju efikasnosti i konkurentnosti privrede, kao i na gasifikaciji, koja je važna i zbog novih investicija u opštini Priboj.
Direktor „Elektrodistribucije Srbije“ Bojan Atlagić napomenuo je da je prethodnih godina nedovoljno ulagano u distributivnu mrežu i da će to preduzeće učiniti sve da obezbedi viši kvalitet snabdevanja električnom energijom u ovom delu Srbije.
Atlagić je istakao da će u kapitalni projekat za ovu opštinu, izgradnju trafo-stanice TS 110/35 kV biti uloženo približno 254 miliona dinara i da će radovi biti završeni do kraja 2022. godine.