U planu izgradnja novih i revitalizacija postojećih energetskih objekata

Bez autora
Feb 03 2013

Ministar energetike, razvoja i zaštite životne sredine u Vladi Republike Srbije Zorana Mihajlović izjavila je u petak da Vlada Srbije planira da krene u izgradnju novih i revitalizaciju postojećih energetskih objekata. Mihajlović je prilikom obilaska hidroelektrane u Ovčar Banji navela da je taj energetski objekat revitalizovan i da sada radi uz znatno manje troškova nego ranije, pri čemu je cilj da i druge elektrane budu moderne kao ova. Nakon modernizacije, snaga hidroelektrane u Ovčar Banji uvećana je za 25 posto, a proizvodnja za deset gigavat-časova, što je veoma značajno kada se ima u vidu da je reč o energetskom objektu manje snage. Neophodno je da Srbija postane zemlja koja će izvoziti značajne količine električne energije, što je ostvarivo imajući u vidu potencijale kojima naša zemlja raspolaže. Takođe, osim energetskog plana, dogovora i sporazuma, za izgradnju hidroelektrana u Srbiji važna je i analiza uticaja na životnu sredinu.

U planu izgradnja novih i revitalizacija postojećih energetskih objekataMinistar energetike, razvoja i zaštite životne sredine u Vladi Republike Srbije Zorana Mihajlović izjavila je u petak da Vlada Srbije planira da krene u izgradnju novih i revitalizaciju postojećih energetskih objekata.

Mihajlović je prilikom obilaska hidroelektrane u Ovčar Banji navela da je taj energetski objekat revitalizovan i da sada radi uz znatno manje troškova nego ranije, pri čemu je cilj da i druge elektrane budu moderne kao ova.

Direktor Privrednog društva “Drinsko-limske hidroelektrane” Miodrag Čitaković naveo je da je nakon modernizacije, snaga hidroelektrane u Ovčar Banji uvećana za 25 posto, a proizvodnja za deset gigavat-časova, što je veoma značajno kada se ima u vidu da je reč o energetskom objektu manje snage.

Mihajlović je istakla da je neophodno da Srbija postane zemlja koja će izvoziti značajne količine električne energije, što je ostvarivo imajući u vidu potencijale kojima naša zemlja raspolaže.

Takođe, osim energetskog plana, dogovora i sporazuma, za izgradnju hidroelektrana u Srbiji važna je i analiza uticaja na životnu sredinu.

Ministarka je, kada je reč o gasu koji Srbija kupuje iz Rusije, saopštila da je neophodno da cena bude bar deset odsto niža od sadašnje, koja iznosi 475 dolara za 1.000 kubika. Na cenu gasa utiču troškovi tranzita kroz Mađarsku, koji su visoki, ali i postojanje posrednika u kupovini tog energenta.

Ona je naglasila da je u toku priprema paketa mera koji se odnosi na otpis kamata za struju i plaćanje duga u ratama uz obavezu da se mesečni račun izmiruje na vreme.

Mihajlović je navela i da se za približno dve nedelje očekuje usvajanje uredbe o energetski zaštićenom potrošaču, i dodala da su završene socijalne karte kojima su identifikovani socijalno ugroženi potrošači, koji će jeftinije plaćati struju i gas.

Prema njenim rečima, radi se i na izmeni tarifnog sistema za struju, koji mora biti pravedniji i realniji u smislu da oni koji troše malo plaćaju nižu cenu, zato što su siromašni ili energetski efikasni, a oni koji troše mnogo plaćaju višu cenu struje.

Ocenite tekst
Komentari
Prikaži više 
 Prikaži manje
Ostavite komentar

Prijavite se na Vaš nalog


Zaboravili ste lozinku?

Nov korisnik