Ministar rudarstva i energetike u Vladi Republike Srbije Aleksandar Antić izjavio je danas da je Vlada Srbije usvojila Plan reorganizacije Javnog preduzeća “Elektroprivreda Srbije” (EPS), i najavio da će uskoro biti usvojen i plan restrukturiranja JP “Srbijagas”. Antić je na konferenciji za novinare u Vladi Srbije istakao da se u saradnji sa ministarstvima finansija i privrede i Svetskom bankom (SB), koju je Međunarodni monetarni fond (MMF) delegirao da isprati taj proces, rade i planovi finansijske održivosti EPS-a i finansijske konsolidacije “Srbijagasa”. On je ukazao na to da će pomenuta restrukturiranja već u narednoj godini dati rezultate, i dodao da EPS mora daleko efikasnije da funkcioniše, ostvaruje bolje finansijske rezultate i da vrati veća sredstva u budžet Srbije, dok “Srbijagas” mora biti ekonomičniji i održiv. Ministar je naglasio da je 2015. prva godina u kojoj u budžetu ne postoje garancije za dodatna zaduživanja “Srbijagasa” za plaćanje isporuka prirodnog gasa, i naveo da “Srbijagas” mora da učini svoje funkcionisanje ekonomski održivim, da poveća naplatu i efikasnost poslovanja.
Ministar rudarstva i energetike u Vladi Republike Srbije Aleksandar Antić izjavio je danas da je Vlada Srbije usvojila Plan reorganizacije Javnog preduzeća “Elektroprivreda Srbije” (EPS), i najavio da će uskoro biti usvojen i plan restrukturiranja JP “Srbijagas”.
Antić je na konferenciji za novinare u Vladi Srbije istakao da se u saradnji sa ministarstvima finansija i privrede i Svetskom bankom (SB), koju je Međunarodni monetarni fond (MMF) delegirao da isprati taj proces, rade i planovi finansijske održivosti EPS-a i finansijske konsolidacije “Srbijagasa”.
On je ukazao na to da će pomenuta restrukturiranja već u narednoj godini dati rezultate, i dodao da EPS mora daleko efikasnije da funkcioniše, ostvaruje bolje finansijske rezultate i da vrati veća sredstva u budžet Srbije, dok “Srbijagas” mora biti ekonomičniji i održiv.
Ministar je naglasio da je 2015. prva godina u kojoj u budžetu ne postoje garancije za dodatna zaduživanja “Srbijagasa” za plaćanje isporuka prirodnog gasa, i naveo da “Srbijagas” mora da učini svoje funkcionisanje ekonomski održivim, da poveća naplatu i efikasnost poslovanja.
Antić je rekao i da je Vlada napravila ozbiljan plan investicija koji u fokus stavlja to koliko brzo ta ulaganja utiču na razvoj zemlje, i istakao da je taj plan, sa pozicija Ministarstva rudarstva i energetike, više nego ohrabrujući.
On je objasnio da su budžetom za 2015. godinu stvoreni preduslovi za ulaganje deset miliona evra u rudnike za podzemnu eksploataciju uglja “Resavica”.
Prema njegovim rečima, ovaj budžet stvara preduslove za to da se razmišlja i o ozbiljnim investicijama u izgradnju energetskih objekata, kojih nije bilo 30 godina.
Ako pregovori koje Ministarstvo finansija vodi sa kineskom “Eksim bankom” urode plodom, kao i ukoliko tokom posete kineskog premijera bude potpisan ugovor o izgradnji novog termobloka u Termoelektrani Kostolac B, to će biti veliki iskorak za Srbiju, poručio je ministar.
Antić je rekao da je u budžetu za 2015. godinu planirano sedam milijardi dinara za formiranje obaveznih rezervi nafte i naftnih derivata, i dodao da je to veoma važno jer energetska sigurnost postaje jedno od dominantnih pitanja za Srbiju.
On je napomenuo i da je 680 miliona dinara u budžetu predviđeno za podršku projektu energetski zaštićenog kupca, u kojem socijalno ugroženi imaju pravo na određene besplatne količine struje i gasa.
Nismo pravili uštede u onim stvarima koje su važne za budućnost, tako da se nastavlja sa budžetskim Fondom za unapređenje energetske efikasnosti, ukazao je ministar.
Antić je najavio i da će između 20. i 31. decembra biti uspostavljena proizvodnja uglja na kopu “Tamnava – zapadno polje”, poslednjem koji zbog posledica majskih poplava još ne proizvodi, tako da će dnevno biti obezbeđeno dodatnih 10.000 tona uglja za proizvodnju struje.