Vlada za plutajući LNG terminal, SAD ga snažno podupire

Bez autora
Mar 03 2016

Prvi potpredsjednik Vlade i potpredsjednik Vlade odvojeno su se sastali s posebnim izaslanikom State Departmenta. Izgradnjom plutajućeg terminala u roku manjem od dvije godine brzo se ostvaruju ciljevi diverzifikacije dobavnih pravaca i povećanje sigurnosti opskrbe plinom jugoistočne Europe, rečeno je. Razgovaralo se o terminalu za ukapljeni plin na otoku Krku, koji je u interesu i Hrvatske i SAD-a, a Karamarko je naglasio da je kao projekt najviši prioritet ove Vlade. Rekao je da će u početku pristupiti projektu plutajućeg LNG terminala, i to zbog znatno nižih troškova i brže realizacije.Hochstein smatra da je izgradnja manjeg plutajućeg terminala za ukapljeni prirodni plin na otoku Krku - kratkoročno najbolje rješenje. Američka je strana obećala pomoć i u izgradnji plinskog transportnog sustava potrebnog za integraciju LNG terminala u postojeću mrežu RH.

Vlada za plutajući LNG terminal, SAD ga snažno podupirePrvi potpredsjednik Vlade Tomislav Karamarko i potpredsjednik Vlade Božo Petrov odvojeno su se sastali s posebnim izaslanikom State Departmenta Amosom Hochsteinom.

Izgradnjom plutajućeg terminala u roku manjem od dvije godine brzo se ostvaruju ciljevi diverzifikacije dobavnih pravaca i povećanje sigurnosti opskrbe plinom jugoistočne Europe, rečeno je.

Razgovaralo se o terminalu za ukapljeni plin na otoku Krku, koji je u interesu i Hrvatske i SAD-a, a Karamarko je naglasio da je kao projekt najviši prioritet ove Vlade. Rekao je da će u početku pristupiti projektu plutajućeg LNG terminala, i to zbog znatno nižih troškova i brže realizacije.

Hochstein smatra da je izgradnja manjeg plutajućeg terminala za ukapljeni prirodni plin na otoku Krku - kratkoročno najbolje rješenje. Američka je strana obećala pomoć i u izgradnji plinskog transportnog sustava potrebnog za integraciju LNG terminala u postojeću mrežu RH.

To je golema komercijalna i geopolitička prilika za Hrvatsku i ono najvažnije, prilika da Hrvatska pomogne diverzificirati važnu regiju u Europi protiv koje se energenti koriste kao političko oružje, rekao je Hochstein za Hinu.

Po njegovim riječima, još je prerano govoriti o kapacitetu terminala i o tome hoće li ga Hrvatska unajmiti ili kupiti, ali ga za prvu ruku smatra boljom opcijom od fiksnog. Može se unajmiti, kupiti, a ako se pokaže lošim jednostavno ukloniti, rekao je. Što se kapaciteta tiče, na vladi i hrvatskim tvrtkama je da razgovaraju s kupcima u i izvan Hrvatske. Kapacitet bi trebalo odrediti prema tim razgovorima i ugovorima, dodao je Hochstein.

Izgradnjom plutajućeg terminala u roku manjem od dvije godine brzo se ostvaruju ciljevi diverzifikacije dobavnih pravaca i povećanje sigurnosti opskrbe plinom jugoistočne Europe, rečeno je.

Terminal na Krku, zajedno s planiranim LNG-em u Grčkoj i novim dobavnim pravcem iz Kaspijskog jezera, trebao bi diverzificirati opskrbu u istočnoj i srednjoj Europi, posve ovisnima o ruskom plinu. Terminal je od prošle godine na listi prioriteta EU-a koja želi diverzificirati dobavne pravce i smanjiti ovisnost o plinu iz Rusije, s kojom je u zategnutim odnosima zbog krize u Ukrajini.

Ocenite tekst
Komentari
Prikaži više 
 Prikaži manje
Ostavite komentar

Prijavite se na Vaš nalog


Zaboravili ste lozinku?

Nov korisnik