Za rekonstrukciju gradske "Toplane" potrebno je 130 miliona maraka KM, a najveći dio novca biće uložen u prelazak na drugi energent jer je mazut veoma skup, pa je zbog toga ovakav sistem grijanja neodrživ. I predstavnici Evropske banke za obnovu i razvoj i Vlada RS reagovali su vrlo brzo na inicijativu grada i "Toplane" zbog čega su im veoma zahvalni, jer je stanje u koje je došla "Toplana" veoma ozbiljno. Podstojeći sistem grijanja predstavlja prepreku budućem razvoju grada, te je ovo godina u kojoj se mora otpočeti rješavanje problema ovog preduzeća na dugoročnoj osnovi. Vrlo brzo će biti započeti pregovori oko izrade studije i tehničke dokumentacije, s obzirom na to da će stručnjak EBRD-a iz Londona već krajem mjeseca posjetiti "Toplanu".
Za rekonstrukciju gradske "Toplane" potrebno je 130 miliona maraka KM, a najveći dio novca biće uložen u prelazak na drugi energent jer je mazut veoma skup, pa je zbog toga ovakav sistem grijanja neodrživ.
Rekao je ovo danas gradonačelnik Slobodan Gavranović poslije sastanka sa predstavnicima Evropske banke za obnovu i razvoj (EBRD), kome je prisustvovao i premijer Aleksandar Džombić.
- I predstavnici Evropske banke za obnovu i razvoj i Vlada RS reagovali su vrlo brzo na inicijativu grada i "Toplane" zbog čega smo im veoma zahvalni, jer je stanje u koje je došla "Toplana" veoma ozbiljno - rekao je Gavranović i dodao da podstojeći sistem grijanja predstavlja prepreku budućem razvoju grada, te da je ovo godina u kojoj se mora otpočeti rješavanje problema ovog preduzeća na dugoročnoj osnovi.
Gavranović je izrazio nadu da će vrlo brzo biti započeti pregovori oko izrade studije i tehničke dokumentacije, s obzirom na to da će stručnjak EBRD-a iz Londona već krajem mjeseca posjetiti "Toplanu".
- Iako su i grad i Vlada RS u proteklom periodu uložili niz napora kako bi se riješili problemi "Toplane", oni su se gomilali zbog naglog povećanja cijene mazuta i zadržavanja odstojećih cijena usluga. Zbog toga je "Toplana" došla u ovako težak položaj - rekao je Gavranović.
Predsjednik Vlade Republike Srpske Aleksandar Džombić kazao je da bi, prema kalkulacijama koje su prezentovali gradonačelnik Gavranović i njegovi saradnici, "Toplana" kroz dvije godine trebala stabilno poslovati.
- Kada je riječ o finansiranju, to neće biti samo sredstva EBRD-a, već i mi treba da damo sopstveno češće u tome - rekao je Džombić i dodao da brojni projekti koje je RS realizovala sa EBRD-om govore o dobroj saradnju sa ovom institucijom.
Džombić je rekao da je glavni cilj "Toplanu" učiniti održivom, kako bi građani dobili kvalitetne usluge kakve zaslužuju.
- Nadam se da ćemo ove pregovore, koji su od velikog značaja za Banjaluku, otpočeti brzo i da ćemo nastaviti uspješnu saradnju sa EBRD-om - naglasio je Džombić i dodao da je RS sa EBRD-om zarađivala i na projektima izgradnje Mahovljanske petlje, autoputa Banjaluka - Gradiška i koridora 5C.
Zamjenik direktora tima za komunalnu infrastrukturu EBRD-a Lin O'Grejdi kazala je da je temeljna priprema predstavljaju dobru osnovu za dobar početak saradnje.
Drugi gradovi
- EBRD je veoma aktivna u BiH i sarađuje na brojnim projektima, ne samo kada je riječ o sektoru grijanja. Kada je riječ o toj oblasti sarađujemo i sa opštinom Pale, Gradiška, a uskoro bismo trebali razgovarati i sa predstavnicima Prijedora - kazala je O'Grejdi.