Nesuđenoj frizerki Mariji Mitić (24) sa niške Palilule minule nedelje bio je prvi radni dan. Ona je jedna od 150 radnica koje su angažovane kod „Benetonovih“ kooperanata i kojima iskusne instruktorke iz Hrvatske pomažu da što bolje savladaju šivenje trikotaže kod novih poslodavaca. One još nisu radnice „Benetona“, ali po njihovom uputstvu rade džempere koji će biti izvezeni u Italiju, a onda i širom sveta. Posao u „Benetonu“ prvi radnici počeće marta iduće godine. U novoj fabrici će u naredne četiri godine posao dobiti 2.700 tekstilaca, koji će proizvoditi odevne predmete za italijansku kompaniju koja je maja ove godine za 3,2 miliona evra kupila propali „Niteks“.
Nesuđenoj frizerki Mariji Mitić (24) sa niške Palilule minule nedelje bio je prvi radni dan.
Ona je jedna od 150 radnica koje su angažovane kod „Benetonovih“ kooperanata i kojima iskusne instruktorke iz Hrvatske pomažu da što bolje savladaju šivenje trikotaže kod novih poslodavaca.
One još nisu radnice „Benetona“, ali po njihovom uputstvu rade džempere koji će biti izvezeni u Italiju, a onda i širom sveta. Posao u „Benetonu“ prvi radnici počeće marta iduće godine.
U novoj fabrici će u naredne četiri godine posao dobiti 2.700 tekstilaca, koji će proizvoditi odevne predmete za italijansku kompaniju koja je maja ove godine za 3,2 miliona evra kupila propali „Niteks“.
- Još nisam sigurna da li ću ispuniti očekivanja, ali trudim se da što pre naučim da sklapam džempere. Nikada nisam imala veze sa tekstilom, niti sam sanjala da ću se time baviti - priča Marija, koja sa puno pažnje sluša instrukcije starijih koleginica.
- Svaka nit mora da bude na svom mestu inače će džemper da liči na krpu. Mogu samo da maštam o svetskim tržnim centrima gde će se naći ovo mojih ruku delo.
Tatjane Fućak i Gracijele Markovac, iz Istre, već su dva i po meseca u gradu na Nišavi, gde obučavaju stotinak mladih Nišlijki. Došle su ovde po nalogu centrale kompanije „Beneton“ u Italiji, koja i u Rijeci ima fabriku sa istim proizvodnim programom.
- Zbog obaveza nemamo baš mnogo slobodnog vremena, tako da retko šetamo po gradu. Međutim, ono što smo videle za kratko vreme veoma nam se sviđa. Lep je grad, ima mnogo kulturno-istorijskih spomenika - kaže Gracijela Markovac.
Tatjana Fućak kaže da su ljudi toliko gostoljubivi i predusretljivi da je oduševljena. Svi se nude da im izađu u susret i pomognu.
- Mi obični građani sa prostora bivše Juge odlično se razumemo. Tako je bilo, i tako će biti, a političari neka se svađaju - ističu i Tatjana i Gracijela.