Bez posla ostaje 800 radnika "Krivaje"?

Bez autora
May 06 2014

Sudbina "Krivaje" iz Zavidovića, jedne od najznačajnijih drvnih kompanija u Bosni i Hercegovini, koja je u stečaju od kraja 2011. godine, sve je neizvjesnija. Sudeći prema trenutnoj situaciji, pogoni ovog zavidovićkog preduzeća stat će s proizvodnjom ukoliko se 19. maja ne pojavi kupac preostale imovine ovog preduzeća, koja će biti ponuđena usmenim javnim nadmetanjem. Na prodaju je ekonomsko-tehnološka cjelina proizvodnje furnira, parketa i namještaja, a cijena je 11 miliona maraka, iako je prvobitno iznosila 42 miliona KM. Preduzeće je pred kolaps dovedeno zbog uzaludnih pokušaja Vlade FBiH i Sindikata da ga prodaju privatnicima. Pogoni u „Krivaji" rade sa 50 posto kapaciteta, a preduzeću bi mogla biti isključena i struja. Osim ovih problema, nastavak proizvodnje ovisi i od nabavke sirovina, do kojih sve teže dolaze.

Bez posla ostaje 800 radnika "Krivaje"?Sudbina "Krivaje" iz Zavidovića, jedne od najznačajnijih drvnih kompanija u Bosni i Hercegovini, koja je u stečaju od kraja 2011. godine, sve je neizvjesnija.

Sudeći prema trenutnoj situaciji, pogoni ovog zavidovićkog preduzeća stat će s proizvodnjom ukoliko se 19. maja ne pojavi kupac preostale imovine ovog preduzeća, koja će biti ponuđena usmenim javnim nadmetanjem.

Na prodaju je ekonomsko-tehnološka cjelina proizvodnje furnira, parketa i namještaja, a cijena je 11 miliona maraka, iako je prvobitno iznosila 42 miliona KM.

Preduzeće je pred kolaps dovedeno zbog uzaludnih pokušaja Vlade FBiH i Sindikata da ga prodaju privatnicima. Pogoni u „Krivaji" rade sa 50 posto kapaciteta, a preduzeću bi mogla biti isključena i struja. Osim ovih problema, nastavak proizvodnje ovisi i od nabavke sirovina, do kojih sve teže dolaze.

Osim toga, novi stečajni upravitelj Hamdija Muratović prijavio je 14. aprila postupajućoj stečajnoj sutkinji „nedovoljnost stečajne mase". To znači da neće biti moguće namiriti sva dugovanja i obaveze nastale tokom trogodišnjeg stečajnog postupka.

Kako nam je potvrđeno, u Sindikatu traže zbrinjavanje 800 radnika, koji bi mogli ostati bez posla. Radnici tvrde da Vlada imovinu ovog preduzeća prodaje nezakonito te napominju da je imovina potcijenjena ispod svoje tržišne vrijednosti.

Ocenite tekst
Komentari
Prikaži više 
 Prikaži manje
Ostavite komentar

Prijavite se na Vaš nalog


Zaboravili ste lozinku?

Nov korisnik