Američka kompanija „Friport Mekmoran“, jedna od najvećih rudarskih korporacija u svetu, zatražila je od Vlade Srbije informaciju da li je moguće proširiti kapacitet topionice koje se trenutno gradi u Boru. Amerikanci su dosadašnjim geološkim istraživanjima u okolini Bora pronašli oko 200 miliona tona rude bakra, sa prosečnim sadržajem crvenog metala od četiri do šest odsto. O, kakvom je potencijalu reč, najbolje svedoči podatak da se u RTB „Bor“ trenutno eksploatiše ruda sa najviše 0,4 procenata bakra. A uz to, „Friport“ još nije okončao istraživanja. Navodno, Amerikanci su zainteresovani da se kapacitet topionice proširi sa sadašnjih 80.000, na 100.000 do 120.000 bakra godišnje. Amerikanci računaju da im je daleko jeftinije da rudu prerađuju u Boru, nego da je voze u 400 kilometara udaljenu topionicu u bugarskom gradu Pirdop...
Američka kompanija „Friport Mekmoran“, jedna od najvećih rudarskih korporacija u svetu, zatražila je od Vlade Srbije informaciju da li je moguće proširiti kapacitet topionice koje se trenutno gradi u Boru - saznaju „Novosti“.
Naše informacije govore da su Amerikanci dosadašnjim geološkim istraživanjima u okolini Bora pronašli oko 200 miliona tona rude bakra, sa prosečnim sadržajem crvenog metala od četiri do šest odsto. O, kakvom je potencijalu reč, najbolje svedoči podatak da se u RTB „Bor“ trenutno eksploatiše ruda sa najviše 0,4 procenata bakra. A uz to, „Friport“ još nije okončao istraživanja.
Navodno, Amerikanci su zainteresovani da se kapacitet topionice proširi sa sadašnjih 80.000, na 100.000 do 120.000 bakra godišnje. Amerikanci računaju da im je daleko jeftinije da rudu prerađuju u Boru, nego da je voze u 400 kilometara udaljenu topionicu u bugarskom gradu Pirdop.
Inače, i jedna švajcarska kompanija, uputila je pismo o namerama menadžmentu RTB u kome su izrazili spremnost da, uz ovu koja se već gradi, započnu izgradnju još jednog takvog postrojenja, vrednog 200 miliona dolara, koje bi godišnje moglo da preradi 30.000 tona bakra.