Srpske firme i ove godine učestvuju na Međunarodnom sajmu privrede u Tirani PANAIR sa očekivanjem da prošire saradnju ili se probiju na albansko tržište, a jedna od njih je i firma „Radijator – Inženjering“ iz Kraljeva čiji kotlovi greju građane širom regiona. Nadamo se da će srpski kotlovi grejati i Albance u Albaniji, ako greju Albance na KiM, greju Bosance u Bosni i ljude širom Evrope, ne vidim razlog da ne greju i u Albaniji, rekao je šef prodaje u kompanij „Radijator – Inženjering“ Božo Radojičić. Podsetio je da ta kompanija postoji već 28 godina, ima 400 zaposlenih i izvozi u 30 zemalja Evrope. Ovo nam je prvi izlazak na tržište Albanije, nadamo se da će biti uspešan. Prvi put smo na ovom sajmu, imamo izuzetno dobre kupce u zemljama u okruženju, ali u Albaniji nismo do sada radili, rekao je on.
Srpske firme i ove godine učestvuju na Međunarodnom sajmu privrede u Tirani PANAIR sa očekivanjem da prošire saradnju ili se probiju na albansko tržište, a jedna od njih je i firma „Radijator – Inženjering“ iz Kraljeva čiji kotlovi greju građane širom regiona.
„Nadamo se da će srpski kotlovi grejati i Albance u Albaniji, ako greju Albance na KiM, greju Bosance u Bosni i ljude širom Evrope, ne vidim razlog da ne greju i u Albaniji“, rekao je Tanjugu šef prodaje u kompanij „Radijator – Inženjering“ Božo Radojičić.
Podsetio je da ta kompanija postoji već 28 godina, ima 400 zaposlenih i izvozi u 30 zemalja Evrope.
„Ovo nam je prvi izlazak na tržište Albanije, nadamo se da će biti uspešan. Prvi put smo na ovom sajmu, imamo izuzetno dobre kupce u zemljama u okruženju, ali u Albaniji nismo do sada radili“, rekao je Radojičić.
Dodao je da kompanija traži partnere u toj zemlji, ali ne po svaku cenu i da im je najvažnije da potencijalni partneri budu pouzdani i ispune određene uslove veleprodaje.
Milan Krstić iz službe prodaje u firmi „Alfa-Plam“ iz Vranja rekao je da ta kompanija već više godina učestvuje na sajmovima u Albaniji, a da na ovogodišnjem sajmu nastupa drugi put u organizaciji PKS.
„Alfa-Plam posluje na tržištu Albanije već više od 20 godina, imamo uspešnu saradnju, par kompanija s kojima uspešno radimo već dugi niz godina. Nadamo se da će se to poslovanje nastaviti, hoćemo da proširimo prisustvo i uvek smo otvoreni za nove partnere i nove poslove“, rekao je Krstić.
U izjavi za Tanjug on navodi da se na tom tržištu od proizvoda te firme najviše traže štednjaci, peći na drvo, kao i sve etažne peći, štednjaci i kotlovi na pelet.
Predstavnica albanske Albankorp grupe, koju je nedavno preuzela srpska kompanija Nelt, Kelelija Havari rekla je da prvi put učestvuju na tom sajmu i da su zahvaljujući preuzimanju od strane Nelta postali najveća kompanija u Albaniji u toj branši.
„Veoma smo zadovoljni saradnjom“, rekla je Havarijeva.
Predstavnica firme „Rekorderka“ iz Stalaća Vesna Radojković kaže da su drugi put na sajmu u Tirani i da pokušavaju da se probiju na to albansko tržište.
„Naša firma postoji već oko 50 godina, bavimo se proizvodnjom sirišta u tečnosti. Nismo do sada poslovali na albanskom tržištu i to je jedan od razloga zašto smo na ovom sajmu. Očekujemo da ćemo naći partnere“, istakla je Radojkovićeva.
Zahvalila je Privrednoj komori Srbije na saradnji i pomoći.
Predsednik „Agromehanike“ iz Boljevca Ljubinko Gobeljić rekao je Tanjugu da je to preduzeća najveći proizvođač poljoprivredne mehanizacije u jugoistočnoj Evropi i da već uspešno posluju na albanskom tržištu.
„Albanija je naše 35. tržište na koje izvozimo, poslednjih godinu dana smo našli partnera sa kojim povećavamo prodaju naše robe u Albaniji zahvaljujući PKS“, rekao je Gobeljić.
Dodao je da ta kompanija želi da poveća prodaju na albanskom tržištu i da u 2019. udvostruči prodaju, kao i da u Albaniji najviše traže rotacione diskaste kosačice i poljoprivredne mašine za voćarstvo.
Tehnički direktor u „Donkafi“ u Srbiji, koja je deo izraelske kompanije „Štraus adriatik“, Milan Živković rekao je Tanjugu da su prvi put na sajmu u Albaniji i da imaju velika očekivanje.