U vrijeme učestalih rasprava o privatizaciji, kutinska Petrokemija objavila je revidirane rezultat poslovanja za prošlu godinu te uputila poziv na skupštinu društva na kojoj bi se trebali izabrati i novi članovi Nadzornog odbora Petrokemije. Skupština će se održati 12. svibnja, a najvažnija točka sjednice svakako će biti razrješenje dosadašnjih članova NO: Miroslava Goluba, Zlatana Kuljiša, Gorana Kralja i Mije Šepaka. Za nove nadzornike predloženi su Ivan Nekvapil, Marija Bilman, Sonja Ivoš, Ivan Majstorović te Tihomir Novotni. Mijenja se i statut tvrtke prema kojem će biti izbrisan niz servisnih, obrazovnih i ostalih djelatnosti, ali će se istovremeno dodati veći broj njih, uglavnom vezanih uz šire mogućnosti za poslovanje i promet plinom te energetikom općenito. Revidirano godišnje izvješće Petrokemije gotovo se ne razlikuje od preliminarnog, kojeg je tvrtka objavila u veljači.
U vrijeme učestalih rasprava o privatizaciji, kutinska Petrokemija objavila je revidirane rezultat poslovanja za prošlu godinu te uputila poziv na skupštinu društva na kojoj bi se trebali izabrati i novi članovi Nadzornog odbora Petrokemije.
Novi Nadzorni odbor
Skupština će se održati 12. svibnja, a najvažnija točka sjednice svakako će biti razrješenje dosadašnjih članova NO: Miroslava Goluba, Zlatana Kuljiša, Gorana Kralja i Mije Šepaka. Za nove nadzornike predloženi su Ivan Nekvapil, Marija Bilman, Sonja Ivoš, Ivan Majstorović te Tihomir Novotni. Mijenja se i statut tvrtke prema kojem će biti izbrisan niz servisnih, obrazovnih i ostalih djelatnosti, ali će se istovremeno dodati veći broj njih, uglavnom vezanih uz šire mogućnosti za poslovanje i promet plinom te energetikom općenito.
Revidirano godišnje izvješće Petrokemije gotovo se ne razlikuje od preliminarnog, kojeg je tvrtka objavila u veljači. Ovaj proizvođač mineralnih gnojiva lani je uprihodio 2,97 miljardi kuna, što je gotovo 30 posto više nego u 2010. godini. Zbog većeg obujma posla rashodi su povećani za 17,9 posto, na 2,86 milijardi. Stoga je Petrokemija prošlu godinu završila s iznenađujućom dobiti od 107,8 milijuna kuna, a bilo planirano svega 5,2 milijuna. Za usporedbu, tijekom 2010. zabilježen je gubitak od 136 milijuna kuna. Prihodi od prodaje na domaćem tržištu povećani su u 2011. za 18,5 posto, a izvoz je porastao 37,6 posto. Lani je proizvedeno 1,25 milijuna tona mineralnih gnojiva, a od čega je 1,19 milijuna tona prodano.
Zanemariv uvoz
U Petrokemiji nemaju problema s konkurencijom iz uvoza jer procjenjuju da iz tog izvora dolazi svega deset posto ukupnih potreba za mineralnim gnojivima na tržištu, ili oko 45.000 tona. Stvar je dodatno povoljnija za kutinsku tvrtku jer je uglavnom riječ o gnojivu koje Petrokemija nema u asortimanu. Kako je osnovna sirovina za proizvodnju mineralnih gnojiva plin, upravo problemi s dostupnošću i cijenom tog energenta predstavljaju najveći izazov tvrtki. Ponukani primjerima iz prethodnih godina, kad je u zimskim mjesecima bilo redukcija u opskrbi plinu, u Petrokemiji su u siječnju 2011. i 2012. imali godišnji remont pogona. U tvrtki procjenjuju da bi tijekom 2012. moglo doći do stabilizacije cijena plina na tržištu, što bi im olakšalo poslovanje.