Devet lokalnih samouprava u Zlatiborskom i Moravičkom okrugu duguju 113 miliona dinara za izgradnju i funkcionisanje Regionalne sanitarne deponije „Duboko“ kod Užica. Ukoliko ne budu izmirene te obaveze, najavljeno je da će biti aktivirane bankarske garancije, jer dugovi prete da ugroze održivost tog projekta. To je saopšteno pre nekoliko dana u Užicu na sastanku predstavnika tog grada, Čačka, Arilja, Požege, Čajetine, Bajine Bašte, Kosjerića, Lučana i Ivanjice. Te lokalne samouprave su osnivači deponije koja je počela da radi pre mesec dana. U poslednjem kvartalu ove godine dugovanja su narasla, jer izmirivanje obaveza nije na nivou dinamike iz prva tri tromesečja. Sve lokalne samouprave imaju problema sa budžetima, pa je dogovoreno da dugove izmire do 1. marta naredne godine, a Užice i Čačak prednjače u izmirivanju svojih obaveza.
Devet lokalnih samouprava u Zlatiborskom i Moravičkom okrugu duguju 113 miliona dinara za izgradnju i funkcionisanje Regionalne sanitarne deponije „Duboko“ kod Užica.
Ukoliko ne budu izmirene te obaveze, najavljeno je da će biti aktivirane bankarske garancije, jer dugovi prete da ugroze održivost tog projekta. To je saopšteno pre nekoliko dana u Užicu na sastanku predstavnika tog grada, Čačka, Arilja, Požege, Čajetine, Bajine Bašte, Kosjerića, Lučana i Ivanjice. Te lokalne samouprave su osnivači deponije koja je počela da radi pre mesec dana.
- U poslednjem kvartalu ove godine dugovanja su narasla, jer izmirivanje obaveza nije na nivou dinamike iz prva tri tromesečja. Sve lokalne samouprave imaju problema sa budžetima, pa je dogovoreno da dugove izmire do 1. marta naredne godine - saopštio je Ivan Đokić, direktor JKP „Duboko“, koje upravlja tom deponijom, istakavši da Užice i Čačak prednjače u izmirivanju svojih obaveza.
Otpad pristiže na deponiju iz svih navedenih gradova i opština, a u Centru za sekundarnu selekciju, umesto planiranih 250 tona, prerađuje se oko 100 tona dnevno. Plan je da deponija počne da radi punim kapacitetom od polovine naredne godine, do kada bi trebalo da bude izgrađeno i svih osam transfernih stanica odakle će se otpad dopremati do deponije. Međutim, za sada su lokacije za njihovu gradnju odredili samo Kosjerić, Požega, Čačak i Čajetina.
Na istom skupu odlučeno je da cena komunalnog otpada od 1. januara do 1. maja naredne godine bude 15 evra, a potom 29 evra po toni, u šta će biti sadržani troškovi rada transfernih stanica i transporta otpada, kao prve rate kredita Evropske banke za obnovu i razvoj. Rate za taj kredit u iznosu od pet miliona evra, plaćaće se dva puta godišnje u januaru i junu s rokom otplate na pet godina. Pored toga, do juna naredne godine, lokalne samouprave trebalo bi da zatvore postojeće deponije na svojim područjima.
Istakavši da je deponija „Duboko“ složeni sistem, Velimir Mitrović, pomoćnik gradonačelnika Čačka, poručio je da će biti potrebno godinu dana da deponija dostigne projektovani kapacitet prerade komunalnog otpada.
Milan Stamatović, predsednik opštine Čajetina, koja ima najmanje učešće u toj investiciji, naveo je da ta lokalna samouprava, za razliku od ostalih, ipak uspeva da izmiruje svoje obaveze.
- Za transfernu stanicu planirali smo lokaciju u Sušici, a do njene izgradnje otpad ćemo sami dovoziti na deponiju „Duboko“ - objasnio je Stamatović. Izgradnja deponije „Duboko“ koštala je 15.325.000 evra, a na svečanosti 19. oktobra početak njenog rada označili su Vensan Dežer, šef Delegacije Evropske unije u Srbiji, Oliver Dulić, ministar životne sredine, rudarstva i prostornog planiranja, Krister Asp ambasador Švedske i gradonačelnik Užica.