Evropsko zlato drže Kinezi

Bez autora
Nov 25 2018

Kineska rudarska korporacija "Ziđin", strateški partner RTB najavila je preuzimanje njihove kompanije "Nevsun". U vlasništvu ove kanadske firme je rudnik cinka "Biša" u Eritreji, kao i istražna prava na lokalitetu "Čukaru peki", nedaleko od Bora, koje se smatra najznačajnijim resursom bakra i zlata na svetu. Na taj način, spajanjem RTB i "Nevsuna", kineska kompanija bi u Boru mogla da postane vlasnik najvećeg rudnika bakra i zlata u Evropi. Očekuje se, "Ziđin" bi najkasnije početkom naredne godine istovremeno trebalo da preuzme upravljanje i u RTB i u "Nevsunu". Kineska korporacija se obavezala da će, uz 200 miliona dolara koje će potrošiti na otplatu starih dugova, u otvaranje novih rudnika u "Boru" investirati 1,24 milijarde dolara, dok je za kupovinu kanadske kompanije izdvojila 1,4 milijarde dolara.

Evropsko zlato drže KineziKineska rudarska korporacija "Ziđin", strateški partner RTB najavila je preuzimanje njihove kompanije "Nevsun". U vlasništvu ove kanadske firme je rudnik cinka "Biša" u Eritreji, kao i istražna prava na lokalitetu "Čukaru peki", nedaleko od Bora, koje se smatra najznačajnijim resursom bakra i zlata na svetu, saznaju "Novosti".

Na taj način, spajanjem RTB i "Nevsuna", kineska kompanija bi u Boru mogla da postane vlasnik najvećeg rudnika bakra i zlata u Evropi.

Očekuje se, "Ziđin" bi najkasnije početkom naredne godine istovremeno trebalo da preuzme upravljanje i u RTB i u "Nevsunu". Kineska korporacija se obavezala da će, uz 200 miliona dolara koje će potrošiti na otplatu starih dugova, u otvaranje novih rudnika u "Boru" investirati 1,24 milijarde dolara, dok je za kupovinu kanadske kompanije izdvojila 1,4 milijarde dolara.

Preuzimanjem "Nevsuna", kineska kompanija bi samo u aktiviranje gornjeg dela ležišta "Čukaru peki" trebalo da investira oko 700 miliona dolara, a taj rudnik bi sa radom trebalo da počne 2020. Na red bi kasnije došao i početak eksploatacije u donjem delu tog ležišta, što je investicija između 1,5 i dve milijarde američkih novčanica, budući da je reč o ležištu koje se nalazi na velikim dubinama.

Tako se očekuje da će u narednom periodu u otvaranje novih rudnika u ovom kraju biti investirano najmanje - četiri milijarde dolara. Kako se procenjuje, samo u nalazištu "Čukaru peki" kriju se rezerve od gotovo 15 miliona tona bakra i blizu 400 tona zlata, ali je 54 odsto donjeg dela tog ležišta u vlasništvu američkog giganta "Friport Mekmoran".

"Cerovo primarno"

Što se tiče RTB, dosadašnjim geološkim istraživanjima ustanovljeno je da se aktiviranjem površinskog kopa "Cerovo primarno", vrednim oko 230 miliona dolara, može "izvući" oko milion tona bakra, 30 tona zlata i gotovo 110 tona srebra. Rudnik bi se eksploatisao narednih 20 godina. Ulaganja su predviđena i u proširenje površinskog kopa Rudnika bakra "Majdanpek", gde je neophodno uložiti dodatnih 70 miliona američkih novčanica.

Ocenite tekst
Komentari
Prikaži više 
 Prikaži manje
Ostavite komentar

Prijavite se na Vaš nalog


Zaboravili ste lozinku?

Nov korisnik