Ministarstvo prirodnih resursa, rudarstva i prostornog planiranja u saradnji sa Rudarsko-geološkim fakultetom Univerziteta u Beogradu i Savezom inženjera rudarstva i geologije organizovalo je 11. jula treću javnu raspravu o Nacrtu zakona o geološkim istraživanjima i rudarstvu. Javna rasprava je organizovana s ciljem stavljanja na uvid javnosti novih odredaba Nacrta zakona, uz istovremeno pružanje mogućnosti svim zainteresovanim subjektima da svojim sugestijama i predlozima isti učine još kvalitetnijim. Prof. dr Milan Bačević, ministar prirodnih resursa, rudarstva i prostornog planiranja je, predstavljajući Nacrt zakona o geološkim istraživanjima, rekao da su geologija i rudarstvo ozbiljne razvojne šanse naše zemlje i da će taj zakon omogućiti realizaciju mnogih novih projekata. Država namerava kroz strateška partnerstva da pokrene veliki broj neaktivnih i zatvorenih rudnika u Srbiji.
Ministarstvo prirodnih resursa, rudarstva i prostornog planiranja u saradnji sa Rudarsko-geološkim fakultetom Univerziteta u Beogradu i Savezom inženjera rudarstva i geologije organizovalo je 11. jula treću javnu raspravu o Nacrtu zakona o geološkim istraživanjima i rudarstvu.
Javna rasprava je organizovana s ciljem stavljanja na uvid javnosti novih odredaba Nacrta zakona, uz istovremeno pružanje mogućnosti svim zainteresovanim subjektima da svojim sugestijama i predlozima isti učine još kvalitetnijim.
Prof. dr Milan Bačević, ministar prirodnih resursa, rudarstva i prostornog planiranja je, predstavljajući Nacrt zakona o geološkim istraživanjima, rekao da su geologija i rudarstvo ozbiljne razvojne šanse naše zemlje i da će taj zakon omogućiti realizaciju mnogih novih projekata.
Po rečima ministra, država namerava kroz strateška partnerstva da pokrene veliki broj neaktivnih i zatvorenih rudnika u Srbiji.
Ministar Bačević je naglasio je da je značajna promena koju donosi Nacrt zakona to što je promenjena definicija mineralnih sirovina od strateškog značaja za Srbiju, a to su sve energetske mineralne sirovine i sve metalične i pojedine nemetalične sirovine – fosfati, fluoriti i magneziti.
Geološka istraživanja i eksploataciju strateških mineralnih sirovina moći će da obavljaju sva privredna društva i druga pravna lica i preduzetnici koji ispunjavaju uslove predviđene tim zakonom. Prednost će imati investitori koji osim istraživanja i eksploatacije budu vršili i preradu rude, donoseći nove tehnologije, jer će to značajno uvećati prihod države, rekao je Bačević.
Na konferenciji za štampu, održanoj nakon javne rasprave ministar je najavio da će na jesen biti doneta zvanična odluka, u dogovoru sa Ministarstvom poljoprivrede, da se smanji naknada za geološka istraživanja koja će iznositi najviše 700 evra po hektaru.
Istovremeno, ministar je rekao da dugovanja samo po osnovu naknada za korišćenje mineralnih sirovina u Srbiji iznose oko 4,5 milijardi dinara i da su dužnici one kompanije koje su nekada kupile aktivne rudnike koji sada ne rade, ili rade u smanjenom obimu.
Srbija ima, prema njegovim rečima, značajne rezerve mineralnih sirovina, za koje se interesuju kompanije iz Kanade, Australije, Nemačke, Francuske, Italije, a najviše se interesuju za istaživanje zlata i srebra, olova, cinka, bakra, litijuma i borata.
Ministar je kazao da se zalaže za sva geološka istraživanja ukoliko su po zakonu. Zakon će, prema njegovim rečima, na javnoj raspravi verovatno biti do jeseni.
Javnoj rasparavi su pored velikog broja zainteresovanih predstavnika domaćih i stranih kompanija, instituta, profesora Univerziteta, prisustvovali ispred Ministarstva prirodnih resursa, rudarstva i prostornog planiranja, državni sekretar mr Tomislav Šubaranović i pomoćnik ministra Zoran Danilović, koji aktivno učestvuju u izradi novog zakona, kao i državni sekretari Dragana Marković, dr Srđan Belij i sekretar ministarstva Jasmina Milošević.