INA: Novo otkriće nafte na polju Privlaka

Bez autora
Sep 11 2012

Naftna kompanija INA objavila je danas da je na naftnom polju Privalaka nedaleko Vinkovaca otkrila novo nalazište nafte na istražnoj bušotini Đeletovci-1 Zapad. Dosadašnji nalazi ispitivanja nove bušotine Đeletovci 1-Zapad pokazuju proizvodnju nafte od oko 600 barela na dan. U sam je projekt uloženo oko 25 milijuna kuna. Bušotina se nalazi usred minsko-sumnjivog šumskog područja te je pristup bušotini krajnje ograničen. Tijekom bušenja na dubini od oko tisuću metara nalazi ispitivanja pokazuju značajne proizvodne količine nafte, a preciznije vrednovanje rezervi i proizvodnje ugljikovodila na novootkrivenoj bušotini biće poznato nakon daljnjih ispitivanja i izrade projekta razrade. Riječ je o trećem Ininom otkriću nafte u istraživanju Panonskog bazena koje se temelji na traženju novih tzv. satelitskih polja u blizini već postojećih polja.

INA: Novo otkriće nafte na polju PrivlakaNaftna kompanija INA objavila je danas da je na naftnom polju Privalaka nedaleko Vinkovaca otkrila novo nalazište nafte na istražnoj bušotini Đeletovci-1 Zapad.

Dosadašnji nalazi ispitivanja nove bušotine Đeletovci 1-Zapad pokazuju proizvodnju nafte od oko 600 barela na dan, kazao je izvršni direktor za istraživanje i proizvodnju u Ini Želimir Šikonja koji je danas novinarima predstavio taj istraživački projekt Ine.

Po njegovim riječima, u sam je projekt uloženo oko 25 milijuna kuna.

Bušotina se nalazi usred minsko-sumnjivog šumskog područja te je pristup bušotini krajnje ograničen.

Tijekom bušenja na dubini od oko tisuću metara nalazi ispitivanja pokazuju značajne proizvodne količine nafte, kažu u Ini i napominju kako će preciznije vrednovanje rezervi i proizvodnje ugljikovodila na novootkrivenoj bušotini biti poznato nakon daljnjih ispitivanja i izrade projekta razrade.

Riječ je o trećem Ininom otkriću nafte u istraživanju Panonskog bazena koje se temelji na traženju novih tzv. satelitskih polja u blizini već postojećih polja.

"Nakon otkrića satelitskog naftnog polja bušotinom Selec-1 u siječnju 2011. godine, te otkrića nafte na bušotini Hrastilnica-3 u srpnju ove godine, ovo otkriće nastavak je pozitivnih rezultata jednog od osnovnih novih pravaca u istraživanju Panonskog bazena", ističe Šikonja.

Naglašava kako je buština Đeletovci-1 Zapad potvrda Inine strategije, donijete prije nekoliko godina, da se vraća istraživanju na kopnu Hrvatske.

Najavio je i kako će Ina za nekoliko tjedana započeti bušiti novu bušotinu kod Antunovca na osječkom područje, a do kraja godine i bušotinu Krunoslavlje-1 kod Beničanaca.

Šikonja je također podsjetio kako Hrvatska domaćom proizvodnjom može zadovoljiti 15 posto potreba za naftom i 60 posto potreba za plinom.

Direktorica Službe istražnih projekata Ine Lilit Cota smatra kako je bušotinom Đeletovci-1 Zapad ponajprije vraćeno povjerenje u istraživanje na domaćem planu.

"Od 2009. do danas na ovom području imali smo četiri bušotine i sve četiri su bile pozitivne", kazala je dodajući kako je u Ininim planovima već i projekt nove bušotine Đeletovci-2 Zapad, čije bi bušenje moglo započeti u 2014. godine.

Ocenite tekst
Komentari
Prikaži više 
 Prikaži manje
Ostavite komentar

Prijavite se na Vaš nalog


Zaboravili ste lozinku?

Nov korisnik