Intenzivnija saradnja kineskih i srpskih metalaca

Bez autora
May 26 2014

Delegacija kineskih privrednika iz metalskog kompleksa grada Fošan sastala se danas u Privednoj komori Srbije (PKS) sa predstavnicima domaćih metalskih firmi, sa kojima želi da uspostavi različite vidove saradnje, uključujući i zajedničku proizvodnju za treća tržišta. Potpredsednik PKS Mihalio Vesović istakao je da postoji mogućnost da se naši proizvođači opreme i delova vežu za neke od prizvođača iz tog kinsekog grada, koji je poznat po visokim tehnologijama i predstavlja jedan od najznačajnijih privrednih centara Kine. On je naveo da današnji skup predstavlja konkretizaciju ranijih dogovora na mnogim nivoima i izrazio uverenje da će naše kompanije naći svoje interese da sa kineskim naprave proizvod, koji će se naći i na tržištu EU. Vesović je istakao da bi Srbija mogla da postane značajna zemlja u uspostavljanu ekonomskih veza Kine sa centralnom Evropom, dodajući da je Srbija otvorena za saradnju sa svima, ali da su kineski partneri posebno dobrodošli.

Intenzivnija saradnja kineskih i srpskih metalacaDelegacija kineskih privrednika iz metalskog kompleksa grada Fošan sastala se danas u Privednoj komori Srbije (PKS) sa predstavnicima domaćih metalskih firmi, sa kojima želi da uspostavi različite vidove saradnje, uključujući i zajedničku proizvodnju za treća tržišta.

Potpredsednik PKS Mihalio Vesović istakao je da postoji mogućnost da se naši proizvođači opreme i delova vežu za neke od prizvođača iz tog kinsekog grada, koji je poznat po visokim tehnologijama i predstavlja jedan od najznačajnijih privrednih centara Kine. On je naveo da današnji skup predstavlja konkretizaciju ranijih dogovora na mnogim nivoima i izrazio uverenje da će naše kompanije naći svoje interese da sa kineskim naprave proizvod, koji će se naći i na tržištu EU.

Kako stoji u saopštenju PKS, Vesović je istakao da bi Srbija mogla da postane značajna zemlja u uspostavljanu ekonomskih veza Kine sa centralnom Evropom, dodajući da je Srbija otvorena za saradnju sa svima, ali da su kineski partneri posebno dobrodošli. On je podsetio da je Srbija uglavnom bila uvoznik robe iz Kine, ali da Kinezi poslednjih godina igraju značajnu ulogu kao investitori u strukturnim i infrastrukturnim projektima.

Šef kineske delegacije, zamenik generalnog sekretara Vlade Fošana Džang Kaiji rekao je da je u Srbiju došlo 20 najvećih kompanija iz tog grada, koji je po svom razvoju na trećem mestu u Kini. Fošan je poznat po industriji mašina, opreme, metalnih proizvoda, kućnih aparata, građevinskog materijala, tekstila, hrane, pića, informacionih tehnologija, automobila na alternativna goriva. Fošan, grad sa 7,2 miliona stanovnika i društvenim proizvodom  u 2012. godini od 14.828 dolara po glavi stanovnika, poselednjih godina poznat je i po brzom razvoju farmaceutske tehnolgije. Kaiji je rekao da je cilj njihovog dolaska da se što čvršće vežu za srpske kompanije i izrazio saosećanje sa narodom Srbije, koji je pogođen poplavama, dodajući da se slična situacija često događa i njihovom gradu koji je na jugu Kine pored Biserne reke.

Kompanije metalskog sektora Srbije mogu sa partnerima iz Kine da rade na zajedničkim projektima, kojima će konkurisati za sredstva iz EU i  da zajedno nastupaju na trećim tržištima, ocenjeno je na sastanku u PKS.

Predstavnik Udruženja PKS za metalsku industriju Nenad Dragović je istakao da ta industrija ima 5.000 kompanija, 105.000 zaposlenih i širok proizvodni asortiman, a da je od 164 kompanije u restrukturiranju, njih 38 iz metalskog i elektro sektora. Dragović je kineskim privrednicima predočio da su za državu Srbiju strateške grane autoindustrija, drumska i šinska vozila, informatika, energetika, poljoprivredna mehanizacija i odbrambena industrija. On je naveo da je izvoz metalske industrije Srbije prošle godine iznosio 5,3 milijarde dolara, što 62 odsto više nego 2012. godine, dok je uvoz povećan sa pet milijardi u 2012. na 7,2 milijarde dolara 2013.    

U saopštenju PKS je navedeno da su u izvozu su najznačajniji udeo imala motorna vozila za dve miliajrde dolara, elektronska oprema za 446 miliona, kućni aparati za 308 miliona, elektromotori za 302 miliona, autodelovi za 168, mašine opšte namene za 169 miliona i specijalne mašine za 167 miliona dolara.

Dragović je istakao da su kompanije u većinskom vlasništvu stranih investitora učestvovale u izvozu sa 70 odsto, a najveći izvoznici su bili Fijat automobili Srbija, Jura korporacija, Leoni sistem, Gorenje iz Valjeva i Bol pekidžing. Od 2005. do 2013. godine, ukupan priliv stranih investicija u Srbiju je iznosio 13,3 miliajrdi evra, a najznačajniji investitori su bili Fijat automobnili, Bol pekidžing i Gorenje, koji su doneli nove tehnologije i nova tržišta.

Dragović je kineskim privrednicima predočio prednosti koje Srbija ima kroz mogućnst bescarinskog izvoza u pojedine zemlje, poslove vezane za energetiku i informatiku, kao i značaj projekta gasovoda „Južni tok“, koji će povezati nekoliko držva, a u koji će u Srbiji,  u narednom periodu, biti uloženo osam milijardi evra, dodaje se u saopštenju.

Ocenite tekst
Komentari
Prikaži više 
 Prikaži manje
Ostavite komentar

Prijavite se na Vaš nalog


Zaboravili ste lozinku?

Nov korisnik