Italijanska fabrika obuće "Leonardo" koja je u Subotici zaposlenima podelila otkaze, a da oni to nisu ni znali, do nedavno je proizvodila cipele koje se nalaze na rafovima širom sveta. Probranoj klijenteli, obuću koju su pravili na severu Srbije, prodavali su i za 5.000 evra za par.
Danas je ova fabrika zatvorena, a svi radnici su odjavljeni. Finansijski izveštaj za prošlu godini još nije objavljen, ali podaci iz 2018. govore da poslovanje nije išlo po planu. Oko 3,3 miliona dinara profita ostvareno je u 2018. naspram nepunih 5 miliona u 2017.
Fabrika "Leonardo", koja proizvodi ekskluzivnu italijansku obuću "Pakerson", čiji su vlasnici braća Antonio i Andrea Brotini, decenijama unazad nadaleko je poznata. U Suboticu su došli 2003. godine. Desetak radnika, obučavanih u italijanskim pogonima, u iznajmljenom prostoru započelo je proizvodnju gornjih lica muške obuće za "Pakerson".
U međuvremenu fabrika u Subotici se razvijala i dostigla kapacitete od 200 pari obuće dnevno. Godišnje su izvozili i do 2 miliona evra, a par cipela najčešće su prodavali po ceni od oko 400 do 600 evra.
One najskuplje, od 5.000 evra, pravili su od kože azijskih i afričkih krokodila i najčešće prodavali bogatim Rusima u Moskvi i Sankt Peterburgu. Osim u materijalu, tajna je bila i u tehnologiji "tejlor mejd", koja podrazumeva trodimenzionalno snimanje noge i izradu cipela prilagođenih hodu kupaca.
"U Subotici već radimo cipele za visoku modu. Pre nego što sam ovde otvorio fabriku obišao sam Rumuniju, Bugarsku i Slovačku, ali sam samo ovde našao vrhunski kvalitet u radu sa kožom. To je izuzetno važno, jer je 60 odsto posla ručni rad", izjavio je pre nekoliko godina Antonio Brotini, vlasnik fabrike koji se juče javio radnicima u Subotici sa poruku, "čujemo se u petak, tada ćemo znati šta će biti i sa vama i sa fabrikom".
Podsetimo, Brotini je najpre u aprilu poručivao zaposlenima u Subotici da ne želi da im da otkaz, ali i da do septembra ne može da im isplati zaradu. U međuvremenu ih je , međutim, sve odjavio, a da oko 60 preostalih radnika o tome nije ni obavestio.
Da su sve do jedne otpuštene, radnice "Leonarda" saznale su sasvim slučajno – koleginica je otišla kod lekara gde je saznala da nema zdravstveno osiguranje.
"Čuli smo se s gazdom. Rekao je da će nam se javiti do idućeg petka i saopštiti više detalja i da će se tada znati šta će biti sa fabrikom i radnicima", rekla je za "Blic" Irena Tenodi, predsednica sindikata u subotičkoj fabrici.
Radnici "Leonarda" su dobili zaradu za mart, ali putni trošak ne i to je ujedno poslednja zarada koju su primili.
"Pokušaćemo razgovorom da dođemo do rešenja i do isplata svih dugovanja i zarada. Imamo zakonski rok od 60 dana na žalbu. Vlasnik je obavezan da 30 dana nakon davanja otkaza isplati zaostale zarade. Ukoliko to ne ispoštuje podnećemo tužbe", kazala je Tenodi.