Na današnjoj Glavnoj skupštini kutinske Petrokemije donesena je odluka o pokriću 330,2 milijuna kuna gubitka iz prošle godine kroz smanjenje temeljnog kapitala umanjenjem nominale vrijednosti dionica, a potom o povećanju temeljnog kapitala ulozima u novcu. Skupština Petrokemije tako je prihvatila da se temeljni kapital kutinske tvornice gnojiva, koji sada iznosi 754,2 milijuna kuna, smanji za 621,2 milijun kuna, na 133 milijuna kuna. Iznos koji preostane nakon pokrivanja 330 milijuna kuna gubitka iz prošle godine trebao bi se pak rasporediti u rezerve društva. Smanjenje temeljnog kapitala provest će se umanjivanjem nominalne vrijednosti dionica Petrokemije sa sadašnjih 170 kuna na 30 kuna. Ova je odluka, kako se navodi u izvješću sa skupštine, donesena temeljem protuprijedloga Državnog ureda za upravljanje državnom imovinom (DUUDI), kao predstavnika najvećeg dioničara - države.
Na današnjoj Glavnoj skupštini kutinske Petrokemije donesena je odluka o pokriću 330,2 milijuna kuna gubitka iz prošle godine kroz smanjenje temeljnog kapitala umanjenjem nominale vrijednosti dionica, a potom o povećanju temeljnog kapitala ulozima u novcu.
Skupština Petrokemije tako je prihvatila da se temeljni kapital kutinske tvornice gnojiva, koji sada iznosi 754,2 milijuna kuna, smanji za 621,2 milijun kuna, na 133 milijuna kuna. Iznos koji preostane nakon pokrivanja 330 milijuna kuna gubitka iz prošle godine trebao bi se pak rasporediti u rezerve društva.
Smanjenje temeljnog kapitala provest će se umanjivanjem nominalne vrijednosti dionica Petrokemije sa sadašnjih 170 kuna na 30 kuna. Ova je odluka, kako se navodi u izvješću sa skupštine, donesena temeljem protuprijedloga Državnog ureda za upravljanje državnom imovinom (DUUDI), kao predstavnika najvećeg dioničara - države.
Povećanje temeljnog kapitala Petrokemije, prema današnjoj odluci Skupštine, donesenoj također na protuprijedlog DUUDI-ja, provest će se izdavanjem novih dionica uz uplatu uloga u novcu, a radi prikupljanja sredstava za nužne investicije, koje osiguravaju proizvodnju, restrukturiranje i financiranje tekućeg poslovanja. Temeljni bi se kapital Petrokemije trebao povećati za najviše 499,99 milijuna kuna, odnosno nakon povećanja bi trebao iznositi do najviše 633 milijuna kuna.
Upis novih dionica provest će se u tri kruga, pri čemu će u prvom krugu pravo upisa imati postojeći dioničari, kojima će biti ponuđeno do 100 posto novih dionica. Dionice koje preostanu iz prvog, u drugom će krugu moći upisati također postojeći dioničari koji su ih već upisali u prvom krugu, dok bi se u trećem krugu, ako preostane dionica, mogli uključiti svi ulagatelji.
Dionice će se ponuditi na prodaju u rasponu od 30 do 100 kuna po dionici, pri čemu jedan dioničar ne može upisati dionica u kunskoj protuvrijednosti manjoj od 100 tisuća eura. Izdanje će se smatrati uspješnim ako se u roku upiše i uplati najmanje 50 posto ukupnog izdanja.
Puno je onih koji žele da Petrokemija propadne, ali još je više onih koji to neće dozvoliti. Moja je poruka ovdje iz Kutine: ne damo da Petrokemiju ugase, to je ključna hrvatska strateška industrija, istaknuo je na Glavnoj skupštini predstavnik većinskog vlasnika, Republike Hrvatske, ministar gospodarstva Ivan Vrdoljak, prenosi Lider.
Probleme u Petrokemiji država pokušava riješiti pronalaženjem strateškog partnera još od srpnja prošle godine kada je pokrenut postupak odabira strateškog partnera, u kojoj bi država zadržala najmanje 25 posto plus jednu dionicu od trenutnog 43,83 postotnog udjela. Potencijalni investitori prvo su trebali obvezujuće ponude predati do 7. ožujka, no rok za obvezujuće ponude pomaknut je za 12. ožujka, ali ni do tada nije stigla niti jedna obvezujuća ponuda, već su dva potencijalna investitora poslala pisma u kojima su iskazala ozbiljan interes i spremnost za nastavak razgovora.