Na osnovu zaključaka Vlade Republike Srbije, ukupna dugovanja kikindske fabrike "Toza Marković" od čak 50 miliona evra delom su konvertovana u kapital, dok je preostalih 25 miliona evra potraživanja banaka otkupilo JP "Srbijagas", i time postalo većinski vlasnik. Nakon stečaja, kao posledice katastrofalne privatizacije, pa potom dvoipogodišnjeg perioda oporavka i primene unapred pripremljenog plana reorganizacije, kikindska fabrika crepa u 2019-tu ulazi bez dugovanja i sa realnim šansama da ravnopravno učestvuje u tržišnoj utakmici.Sva potraživanja fabrike "Toza Marković" sada su, praktično konvertovana u kapital, a preteško breme duga od čak 50 miliona evra konačno je rešeno.
Na osnovu zaključaka Vlade Republike Srbije, ukupna dugovanja kikindske fabrike "Toza Marković" od čak 50 miliona evra delom su konvertovana u kapital, dok je preostalih 25 miliona evra potraživanja banaka otkupilo JP "Srbijagas", i time postalo većinski vlasnik.
Nakon stečaja, kao posledice katastrofalne privatizacije, pa potom dvoipogodišnjeg perioda oporavka i primene unapred pripremljenog plana reorganizacije, kikindska fabrika crepa u 2019-tu ulazi bez dugovanja i sa realnim šansama da ravnopravno učestvuje u tržišnoj utakmici.
Sva potraživanja fabrike "Toza Marković" sada su, praktično konvertovana u kapital, a preteško breme duga od čak 50 miliona evra konačno je rešeno. Kako naglašavaju u kikindskoj fabrici, zahvaljujući razumevanju Vlade RS i JP Srbijagas to je svakako i bio jedan od preduslova da "Toza Marković" dokaže svoju ekonomsku održivost.
"Sva potraživanja na kraju su završila u kapitalu i fabrika je sada, praktično nikome ne duguje. Stvoreni su uslovi za, tako da kažem, jedno normalno poslovanje. Ne bi se to ni dogodilo da u protekle dve i po godine nismo pokazali da fabrika "Toza Marković nije pokazala svoju samostalnu ekonomsku održivost", rekao je Vladimir Ilić, direktor "Toza Marković" doo Kikinda.
Iako su nasleđeni problemi i dugovanja ozbiljno opterećivali rad kikindskle fabrike, "Toza Marković" investirala je u nove proizvodne linije, kako bi i na tom nivou mogla da se nosi sa konkurencijom. Sa tradicijom dugom 152 godine i preko 600 zaposlenih, ta fabrika ima poseban značaj za kikindsku privredu uopšte.
"Fabrika "Toza Marković" uložila je u poslednjih godinu i po dana oko 3 miliona evra. Značajna je svakako nova linija crepa, koja je namenjena proizvodnji crepa većeg formata. Plan je bio na nivou prošlogodišnjeg, proizvodnja 32 miliona komada crepa, ali je važno napomenuti da se radi o proiozvodnji i prodaji veće kvadrature crepa", saopštio je Tibor Horvat, predsednik RPK Kikinda.
"I praktično u sledeću godinu ulazimo sa novim formatom crepa, koji se nalazi na tržištima svih 16 zemalja sa kojima "Toza Marković" radi. Imaćemo i značajan porast prodaje novog TM brenda pločica", rekao je Ilić.
Promene u vlasničkoj strukturi i procedure koje treba sprovesti kod nadležnog Privrednog suda trebalo bi da budu završene do sredine naredne godine. U novim okolnostima, kikindska fabrika sada može da planira evetualno strateško partnerstvo i nove investicije.