Podaci Centra za kontrolu trovanja pokazuju da je u Srbiji polovina trovanja dece izazvana preparatima kućne hemije. Šta sadrže hemikalije, donedavno je kontrolisala Agencija za hemikalije, čije su sve nadležnosti sada prebačene na Ministarstvo energetike. Zadatak Agencije za hemikalije bio je da kontroliše i obezbedi da u njima nema supstanci koje izazivaju rak, sterilitet ili promene na genima, za potrošače najvažnije u proizvodima kućne hemije. Za nekoliko godina u Srbiji je zabranjeno preko 1.000 supstanci. Pre toga nije bilo dozvoljeno samo 19. Kada je Agencija formirana i Šveđani su novčano pomogli. Kontrolisano upravljenje hemikalijama je globalni zadatak, i zašto bi Srbija bila van toga. Samim tim, jedno telo, tipa Agencija za hemikalije mora da postoji kako bi te probleme pokušali da rešimo.
U Srbiji polovina trovanja dece izazvana preparatima kućne hemije. Šta sadrže hemikalije, donedavno je kontrolisala Agencija za hemikalije, čije su sve nadležnosti sada prebačene na Ministarstvo energetike.
Podaci Centra za kontrolu trovanja pokazuju da je u Srbiji polovina trovanja dece izazvana preparatima kućne hemije. Šta sadrže hemikalije, donedavno je kontrolisala Agencija za hemikalije, čije su sve nadležnosti sada prebačene na Ministarstvo energetike.
Zadatak Agencije za hemikalije bio je da kontroliše i obezbedi da u njima nema supstanci koje izazivaju rak, sterilitet ili promene na genima, za potrošače najvažnije u proizvodima kućne hemije.
Za nekoliko godina u Srbiji je zabranjeno preko 1.000 supstanci. Pre toga nije bilo dozvoljeno samo 19. Kada je Agencija formirana i Šveđani su novčano pomogli.
Lilijen Tornkvist iz Agencije za hemikalije iz Švedske kaže da nikada nije videla tako brz razvoj za tako kratak period. "Ali sada je sve stalo, i veoma smo zabrinuti, ali ćemo učiniti sve da Agencija nastavi rad", rekla je Lilijen Tornkvist.
Predsednica Udruženja toksikologa Srbije Vesna Matović ukazuje na to da je kontrolisano upravljenje hemikalijama globalni zadatak, i pita zašto bi Srbija bila van toga. "Samim tim, jedno telo, tipa Agencija za hemikalije mora da postoji kako bi te probleme pokušali da rešimo", rekla je Matovićeva.
Sa ukidanjem Agencije pre pola godine, većina radnika nije otpuštena, već prebačena u Ministarstvo. U samom Ministarstvu energetike, razvoja i zaštite životne sredine, tvrde da se ukidanjem Agencije može uštedeti od trećine do polovina sredstava za tu namenu.
Kažu i da su se nadležnosti agencije preklapale sa nadležnostima više ministarstava, pa je bila moguća i zloupotreba sistema.
Vladan Zdravković iz Ministarstva energetike razvoja i zaštite životne sredine smatra da je bilo najlakše da se agencija inkorporira u Ministartvo kao prvi korak, da se objedini inspekcijska služba, napravi efikasnijom, i "da imamo više resursa koji će bolje da funkcionišu".
Jasminka Ranđelović iz Ministarstva energetike razvoja i zaštite životne sredine i bivša zaposlena u Agenciji za hemikalije kaže da je veoma važno da se zakon o hemikalijama i zakon o biocidnim proizvodima sprovodi, što nije slučaj poslednjih šest meseci, jer je došlo do zastoja u sprovođenju zbog proceduralnih razloga, izmenom i donošenjem izmena zakona o hemikalijama i biocidnih proizvoda.
Udruženje proizvođača i uvoznika deterdženata i kozmetike, Kozomodet, tražilo je rešavanje problema koji kako tvrde postoje posle ukidanja Agencije. I u Nacionalanoj organizaciji potrošača smatraju da tu instuciju nije trebalo ukinuti.
Goran Papović iz te organizacija objašnjava da nepostojanje takve jedne agencije, odnosno jednog takvog uređenog sitema zadire u sve moguće oblasti, a da je ono što se tiče zdravlja i bezbednosti potrošača za nas neprihvatljivo. "Mislim da je jedan apel, jedan zahtev da se takva agencija vrati, sasvim primeren", rekao je Papović.
Stručnjaci kažu da je kontrolu hemikalija potrebno stalno unapređivati, jer je hemijska industrija među onima koje se najbrže razvijaju, stalno se pojavljuju usavršene, ali i štetne hemikalije.