Ko pravi brendove koje svakodnevno nosimo

Bez autora
May 19 2025

U savremenom svijetu potrošačke robe, većina nas prepoznaje proizvode po brendovima koji ih potpisuju.

Bilo da je riječ o odjeći, obući, kozmetici ili prehrambenim proizvodima, vjerujemo da iza svakog brenda stoji kompanija s imenom i licem koje poznajemo. Međutim, stvarnost je daleko kompleksnija i intrigantnija. Veliki dio proizvoda koje svakodnevno koristimo zapravo dolazi od proizvođača čije ime ostaje nepoznato široj javnosti. Ovi proizvođači stvaraju robu za različite brendove, koji zatim plasiraju proizvod pod svojim imenom. Ovaj proces poznat je kao "white label" ili "private label" proizvodnja i često je tajna dobro čuvana u svijetu biznisa.

Šta je "white label" proizvodnja?

"White label" proizvodnja označava model u kojem proizvođač izrađuje proizvode koji se ne brendiraju njegovim imenom, već se prodaju pod brendom kompanije koja ih naručuje. Drugim riječima, proizvođač ostaje u pozadini, dok brend na proizvodu stavlja svoje ime, logo i marketinšku poruku. Ovaj model omogućava kompanijama koje nemaju vlastite proizvodne kapacitete ili stručnost da ponude proizvode pod svojim imenom i na taj način grade svoj brend.

Primjerice, jedna fabrika može proizvoditi isti kozmetički proizvod za desetine različitih brendova širom svijeta, pri čemu svaki brend na ambalažu stavlja svoj dizajn i ime. Takvi proizvodi mogu se prodavati po različitim cijenama, zavisno od pozicioniranja brenda, kvalitete ambalaže i ciljanog tržišta.

Zašto kompanije koriste ovaj model?

Razlozi zašto se kompanije odlučuju na white label proizvodnju su višestruki. Prije svega, ovaj model omogućava brzu ekspanziju ponude bez velikih ulaganja u razvoj, proizvodnju i logistiku. Umjesto da grade vlastite fabrike ili istraživačke centre, kompanije naručuju gotove ili prilagođene proizvode od specijalizovanih proizvođača.

Drugi važan faktor jeste smanjenje troškova. Proizvođači koji se bave ovom vrstom proizvodnje često imaju velike kapacitete i optimizovane procese, što im omogućava da proizvode po nižim cijenama. Time brendovi mogu ponuditi konkurentne cijene ili ostvariti veće profitne marže.

Osim toga, white label proizvodnja daje brendovima fleksibilnost u testiranju novih proizvoda ili ulasku na nova tržišta bez velikog rizika i početnih ulaganja.

Ko su pravi kreatori proizvoda?

Pravi tvorci proizvoda su obično kompanije koje su specijalizovane za određene kategorije robe i posjeduju značajna znanja u oblasti proizvodnje, tehnologije i kvalitete. Ove kompanije ostaju u pozadini, fokusirajući se na masovnu proizvodnju i prilagođavanje proizvoda zahtjevima kupaca.

U mnogim slučajevima, ove fabrike ili proizvođači drže i patente, tehnološke procese ili recepte koji im daju konkurentsku prednost. Ipak, njihovo ime rijetko se pojavljuje na tržištu, jer je uloga brendova da privuku krajnjeg potrošača svojim identitetom i pričom.

Ova “nevidljiva” industrija često ima ogroman utjecaj na ekonomiju, zapošljava hiljade ljudi i ostvaruje značajne prihode, iako je široj javnosti skoro nepoznata.

Utjecaj na potrošače i tržište

Za potrošače, ovaj model može biti dvosjekli mač. S jedne strane, white label proizvodnja omogućava širok izbor proizvoda po pristupačnijim cijenama. Često se isti proizvod može naći pod različitim brendovima, što daje mogućnost upoređivanja i izbora.

S druge strane, skrivenost proizvođača može otežati provjeru kvalitete i etičkih standarda. Ponekad se zna dogoditi da su određeni proizvodi sa “istoimene” fabrike vrlo različiti u kvaliteti zbog različitih specifikacija koje postavljaju brendovi ili različitih serija proizvodnje.

Također, transparentnost u pogledu uslova rada, održivosti i porekla materijala može biti narušena, jer potrošači nemaju direktan pristup informacijama o samom proizvođaču.

Budućnost i trendovi

U posljednjih nekoliko godina, trend transparentnosti u proizvodnji sve više dobija na značaju. Potrošači sve više traže informacije o tome ko pravi njihove proizvode, pod kojim uslovima i kakav je njihov ekološki otisak. Očekuje se da će se u budućnosti white label proizvođači sve više pozicionirati i kao brendovi sami za sebe, nudeći direktnu prodaju i gradeći vlastitu prepoznatljivost.

Istovremeno, digitalizacija i napredak u tehnologiji proizvodnje omogućavaju veću personalizaciju i bržu prilagodbu proizvoda zahtjevima tržišta, što će dodatno mijenjati ovaj segment poslovanja.

Iza poznatih brendova koje svakodnevno nosimo stoji čitav složen sistem proizvodnje i distribucije. Iako često nevidljivi, proizvođači “iza scene” igraju ključnu ulogu u tome što danas možemo pronaći širok spektar proizvoda na tržištu. Razumijevanje ovog fenomena pomaže nam da postanemo svjesniji potrošači, koji mogu donijeti informisane odluke i prepoznati vrijednost iza proizvoda koje kupuju.

Ocenite tekst
Komentari
Prikaži više 
 Prikaži manje
Ostavite komentar

Prijavite se na Vaš nalog


Zaboravili ste lozinku?

Nov korisnik