Mađarska naftna kompanija MOL zainteresovana je za učešće u istraživanjima nafte i gasa u crnogorskom podmorju, saopšteno je nakon sjednice Crnogorsko-mađarske mješovite komisije za ekonomsku saradnju, kojom su kopredsjedavali ministar održivog razvoja i turizma Branimir Gvozdenović i državni sekretar Mađarske za spoljne poslove i ekonomske odnose u kabinetu premijera Peter Sijarto. Na sjednici je razgovarano i o saradnji mađarske Elektroprivrede i Crne Gore. Gvozdenović i Sijarto su nakon sjednice potpisali Protokol mješovite komisije. Potpisani su i Memorandum o saradnji između Agencije za promociju investicija i mađarske Agencije za investicije i trgovinu, kao i Memorandum o saradnji privrednih komora dvije zemlje.
Mađarska naftna kompanija MOL zainteresovana je za učešće u istraživanjima nafte i gasa u crnogorskom podmorju, saopšteno je nakon sjednice Crnogorsko-mađarske mješovite komisije za ekonomsku saradnju, kojom su kopredsjedavali ministar održivog razvoja i turizma Branimir Gvozdenović i državni sekretar Mađarske za spoljne poslove i ekonomske odnose u kabinetu premijera Peter Sijarto. Na sjednici je razgovarano i o saradnji mađarske Elektroprivrede i Crne Gore.
Gvozdenović i Sijarto su nakon sjednice potpisali Protokol mješovite komisije. Potpisani su i Memorandum o saradnji između Agencije za promociju investicija i mađarske Agencije za investicije i trgovinu, kao i Memorandum o saradnji privrednih komora dvije zemlje.
Sijarto je, govoreći o ekonomskoj saradnji dvije zemlje, skrenuo pažnju na četiri važne oblasti od kojih se prva odnosi na želju jedne od najvećih srednjoevropskih naftnih kompanija, mađarskog MOL-a, da učestvuje u istraživanjima ugljovodonika u Crnoj Gori.
- Vlade Mađarske, Srbije i Crne Gore sarađuju i u obnovi pruge Budimpešta-Beograd-Bar. Osim toga, zajednički ćemo aplicirati za sredstva iz fonda, koja je najavio kineski premijer lanjske godine u Poljskoj, koji vrijedi 10 milijardi dolara – naveo je on.
Kineski premijer Ven Điabao najavio je prošle godine u aprilu otvaranje kreditne linije od 10 milijardi dolara za projekte saradnje s istočnom i srednjom Evropom. Tim novcem bi trebalo da budu podržani projekte saradnje u infrastrukturi, novim tehnologijama i zelenoj ekonomiji.
Sijarto je kazao da će Mađarska učiniti sve da što više turista iz te zemlje posjeti Crnu Goru, dodajući da će mađarske kompanije iz oblasti zaštite životne sredine i vodoprivrede učestvovati na crnogorskim tenderima.
- U cilju što veće kompetentnosti mađarskih kompanija na crnogorskom tržištu, Eksim banka prilaže i odgovarajuće finansiranje – rekao je on.
Komisija
Ministar Gvozdenović je kazao da je veoma zadovoljan, jer je sjednica mješovite komisije bila uspješna, a saradnja u narednom periodu precizno definisana.
- Na osnovu dosadašnje saradnje siguran sam da smo definisali pravi put i jasna opredjeljenja koja treba zajednički da realizujemo u narednom periodu. Ona su prije svega vezana za poboljšanje turističke saradnje. Suguran sam da će trend dolaska mađarskih turista, koji već postoji, nakon ove sjednice mješovitog komiteta biti značajno ostvaren – rekao je on.
Prema njegovim riječima, na sjednici komisije je razgovarano o investicionim potencijalima i mogućnostima za ulaganje mađarskog kapitala preko Eksim banke u dio projekata koji su vezani za turističke rizorte ne samo na jugu, nego i na sjeveru Crne Gore.
- Dijelim viđenje kopredsjedavajućeg o posebnom značaju željezničke pruge Budimpešta-Bar. Učinićemo sve da zajedničkim naporima popravimo tu komunikaciju, da ona bude savremena i ima značajan doprinos turizmu, protoku robe, ali i Luci Bar – kazao je Gvozdenović.
On je rekao da već postoji saradnja dvije zemlje u oblasti životne sredine i da je siguran da će biti dodatno podstaknuta određenim projektima koji su vezani za komunalnu infrastrukturu.
- Čuli ste interesovanje za istraživanje nafte i gasa. Takođe, razgovor je vođen i u dijelu saradnje između Elektroprivrede Mađarske i Crne Gore i tu smo dogovorili konkretne aktivnosti – kazao je Gvozdenović.
On je kazao da Crna Gora ima ozbiljna očekivanja kada je u pitanju saradnja u oblasti poljoprivrede, navodeći da je na sjednici komisije dodatno iskazano interesovanje za Poštu Crne Gore.
Crna Gora perjanica evrointegracija
Sijarto je kazao da mađarska vlada prati novu vanjsku ekonomsku politiku, otvarajući se prema investicijama na području Zapadnog Balkana, u kojoj Crna Gora ima istaknuto mjesto i ulogu.
- Mi na Crnu Goru gledamo kao na perjanicu evropskih integracija na području Zapadnog Balkana. Mađarska podržava Crnu Goru na području evroatlantskih integracija. Naš stav je da Crna Gora što skorije treba postati članica EU i NATO. Iz tog razloga Mađarska će i dalje opredijeljeno podržavati vaša integracijska nastojanja – tvrdi on.