MORH je, čini se, prvi shvatio razmjere gospodarske krize i ne čakajući najavljene Vladine mjere prvi odlučio potaknuti gospodarski razvitak ili, preciznije, opstanak hrvatska tekstilne industrije. Ministar obrane Ante Kotromanović potpisao je u petak deset ugovora o nabavi vojne opreme za Oružane snage s 21 hrvatskom tvrtkom, proizvođačima odjeće i obuće, a u pitanju su poslovi vrijedni više od 32,5 milijuna kuna. Hrvatska tekstila i odjevna industrija izuzetno je pogođena krizom. U zadnjih pet godina deset tisuća radnika ostalo je bez posla, no zajedno s kožom i obućom, u njoj još uvijek ima više od 30.000 zaposlenih, a tekstilna industrija i danas značajnim sredstvima puni državni proračun kao druga grana prerađivačkog sektora po broju zaposlenih. MORH je među prvima prepoznao važnost opstanka tekstilne industrije, omogućivši im zapošljavanje proizvodnih kapaciteta.
MORH je, čini se, prvi shvatio razmjere gospodarske krize i ne čakajući najavljene Vladine mjere prvi odlučio potaknuti gospodarski razvitak ili, preciznije, opstanak hrvatska tekstilne industrije.
Ministar obrane Ante Kotromanović potpisao je u petak deset ugovora o nabavi vojne opreme za Oružane snage s 21 hrvatskom tvrtkom, proizvođačima odjeće i obuće, a u pitanju su poslovi vrijedni više od 32,5 milijuna kuna.
Što će novi poslovi s vojskom značiti tom domaćem industrijskom sektoru najbolje je objasnio Damir Vitez, direktor međimurskog lidera tekstilne industrije.
"Hrvatska tekstila i odjevna industrija izuzetno je pogođena krizom. U zadnjih pet godina deset tisuća radnika ostalo je bez posla, no zajedno s kožom i obućom, u njoj još uvijek ima više od 30.000 zaposlenih", otkrio je direktor "Čateksa", napominjući da tekstilna industrija i danas značajnim sredstvima puni državni proračun kao druga grana prerađivačkog sektora po broju zaposlenih.
Prema njegovim riječima, MORH je među prvima prepoznao važnost opstanka tekstilne industrije, omogućivši im zapošljavanje proizvodnih kapaciteta.
"Nažalost, višegodišnji ugovor koji istječe ove godine, zbog krize nije realiziran u cijelosti pa ujedno pozivam Vladu RH da se dopunom postojećeg aranžmana dodatno pomogne opstanak domaće proizvodnje", poručio je Vitez.
Generalni direktor omiške tvornice trikotaže »Galeb«, Stjepan Pezo kazao je da domaći tekstilci imaju znanja potrebna za investiranje u nove proizvode.
"Upravo zato jer vojska ne zna za prosječnost, Oružane snage mogu biti generator proizvodnje najboljih proizvoda na tržištu", poručio je Pezo.
S njim se složio i ministar obrane Ante Kotromanović koji je objasnio da su se u MORH-u odlučili na ovakav potez odmah nakon prihvaćanja državnoga proračuna.
"Ovime pokazujemo da Oružane snage nisu samo potrošač, nego i generator razvoja gospodarstva i određenih proizvoda koji mogu biti konkurentni i u svijetu", rekao je ministar. Prema njegovim riječima već su počele pripreme za vojni proračun 2013., a plan nabave za iduću godinu također će biti ranije donesen, najkasnije do 15. rujna.