Naredne godine prve eksploatacije nafte u Srpskoj

Bez autora
Sep 27 2012

Predsjednik Vlade Republike Srpske Aleksandar Džombić ocijenio je da dosadašnji rezultati istraživanja rezervi nafte u Srpskoj otvaraju mogućnost za početak eksploatacije tokom naredne godine i investicije od 230 miliona evra kojom će se značajno uticati na energetsku nezavisnost Srpske. Srpska će, ukoliko se potvrde preliminarni rezultati od oko deset miliona tona, imati poboljšan energetski bilans, koji će uticati na njenu finansijsku stabilnost i otvoriti mogućnost za privredni rast. Prema postojećoj dinamici istraživanja će vrlo brzo biti gotovi konačni nalazi, koji se očekuju početkom naredne godine. Rezultati istraživanja će biti upućeni u centralnu laboratoriju u Rusiji i u zavisnosti od tih analiza, prve bušotine očekuju se u prvoj polovini naredne godine.

Naredne godine prve eksploatacije nafte u SrpskojPredsjednik Vlade Republike Srpske Aleksandar Džombić ocijenio je da dosadašnji rezultati istraživanja rezervi nafte u Srpskoj otvaraju mogućnost za početak eksploatacije tokom naredne godine i investicije od 230 miliona evra kojom će se značajno uticati na energetsku nezavisnost Srpske, prenose agencije.

Džombić je nakon prezentacije istraživanja nafte i gasa na prostoru Republike Srpske kompanije “Jadran-Naftagas” rekao da će Srpska, ukoliko se potvrde preliminarni rezultati od oko deset miliona tona, imati poboljšan energetski bilans, koji će uticati na njenu finansijsku stabilnost i otvoriti mogućnost za privredni rast.

On je dodao da će prema postojećoj dinamici istraživanja vrlo brzo biti gotovi konačni nalazi, koji se očekuju početkom naredne godine.

Ministar industrije, energetike i rudarstva Republike Srpske Željko Kovačević rekao je da će rezultati istraživanja biti upućeni u centralnu laboratoriju u Rusiji i da se u zavisnosti od tih analiza, prve bušotine očekuju u prvoj polovini naredne godine.

Direktor “Jadran-Naftagasa” Predrag Radanović rekao je da se prvi vid eksploatacije može očekivati već krajem naredne godine, nakon postavljanja eksploatacionih bušotina, što se očekuje u maju.

Prema njegovim riječima, prije eksploatacionih bušotina obaviće se istražno bušenje, koje se očekuje u prvom kvartalu naredne godine u regionu Posavine ili Semberije, koji su prvi pokriveni seizmičkim ispitivanjima.

On je dodao da će se do kraja godine u dogovoru sa stručnjacima „Gasporomnjefta” i „Zarubežnjefta” utvrditi lokalitet prve bušotine, i da će to biti tamo gdje je najmanji rizik.

- Nakon toga slijede razradne ili eksploatacione bušotine, ako istražna bušotina bude pozitivna, očekujemo čak i krajem sljedeće godine da počne prvi oblik eksploatacije - rekao je Radanović.

On je naveo da preliminarni rezultati govore o ukupnim rezervama od oko deset miliona tona na teritoriji Srpske, dok je Ugovor o koncesiji potpisan na 28 godina, sa tri godine istraživanja i 25 godina eksploatacije, što će donijeti prihod od oko 4,8 milijardi dolara.

- Od ovoga je dobit oko 2,8 milijardi, dok će se u budžet Republike Srpske sliti oko 300 miliona po osnovu poreza i oko 200 miliona po osnovu naknade za rudnu rentu - rekao je Radanović.

Preduzeće „Jadran-Naftagas”, kao zajedničko preduzeće Naftne industrije Srbije i ruske kompanije „Zarubežnjeft” i Ministarstvo industrije, energetike i rudarstva potpisali su 26. septembra prošle godine Ugovor o koncesiji za istraživanje i korišćenje sirove nafte i gasa na teritoriji Srpske, kojim se ova kompanija obavezuje da će u istraživanje ugljovodonika u Srpskoj uložiti 229 miliona dolara, od čega 40,7 za istraživanja i 188,3 miliona za eksploataciju.

Plan geološko-istražnih radova predviđao je izvođenje 350 kilometara regionalnih seizmičkh istraživanja, 1.200 kilometara detaljnih dvodimenzionalnih i 400 kilometara kvadratnih trodimenzionalnih seizmičkih ispitivanja.

Do sada je urađena reinterpretacija stranih seizmičkih podataka, dekonzervacija i ispitivanje dvije stare bušotine, koje je potvrdilo postojanje nafte i gasa u tragovima, kao i nova ispitivanja na potezu Novi Grad – Doboj, Semberija i Posavina, te formirana seizmo-geološka baza podataka.

Prisustvo nafte dokazano je u području Posavine kod Obudovca, te u Dvorovima i Svinjarevu u Semberiji, dok će istraživanja u Hercegovini početi 2014. godine.

U posljednjih 100 godina na prostoru BiH otvoreno je ukupno 70 bušotina, od kojih su svega tri imale proizvodnju.

Ocenite tekst
Komentari
Prikaži više 
 Prikaži manje
Ostavite komentar

Prijavite se na Vaš nalog


Zaboravili ste lozinku?

Nov korisnik