Grad na obalama reke Veternice, koji je između dva svetska rata nazivan „srpski Mančester” zbog izuzetno razvijene tekstilne industrije, jer je pravio „najubav štof na cel svet”, sada samo može da tuguje za propuštenim prilikama. Sve nekadašnje fabrike koje su činile udruženu industriju tekstila „Leskoteks” odavno su doživele sunovrat. Nedavno je deo nepokretne imovine najveće tekstilne fabrike „Leteks”, u kojoj je svojevremeno radilo više od dve hiljade izuzetnih tekstilaca, prodat za 47 miliona dinara jagodinskoj firmi „Trend vižen grup”. Prema ugovoru, novi vlasnik kupio je četiri objekta ukupne površine gotovo deset hiljada kvadratnih metara.
Grad na obalama reke Veternice, koji je između dva svetska rata nazivan „srpski Mančester” zbog izuzetno razvijene tekstilne industrije, jer je pravio „najubav štof na cel svet”, sada samo može da tuguje za propuštenim prilikama.
Sve nekadašnje fabrike koje su činile udruženu industriju tekstila „Leskoteks” odavno su doživele sunovrat.
Nedavno je deo nepokretne imovine najveće tekstilne fabrike „Leteks”, u kojoj je svojevremeno radilo više od dve hiljade izuzetnih tekstilaca, prodat za 47 miliona dinara jagodinskoj firmi „Trend vižen grup”.
Prema ugovoru, novi vlasnik kupio je četiri objekta ukupne površine gotovo deset hiljada kvadratnih metara.
Fabrika je, inače, najpre prodata 2006, ali je zbog neuspešne privatizacije, ugovor raskinut i u stečaju je od 2010. godine. Deo radnika „Leteksa” vodio je godinama sudske sporove zbog neisplaćenih zarada i drugih prinadležnosti, a konačnu odluku doneo je sud u Strazburu koji je naložio Republici Srbiji da zbog pretrpljenog duševnog bola isplati po 3.100 evra.
Privatizacija ne samo tekstilnih, nego i drugih kolektiva, pre svega u metalnom kompleksu i agraru, u Jablaničkom okrugu (Leskovac, Lebane, Medveđa, Vlasotince, Bojnik i Crna Trava), ostavila je je katastrofalne posledice.
Prema analizi Veća samostalnih sindikata, u stečaj je otišlo četrdesetak kolektiva, a bez posla je ostalo više od dvadeset hiljada radnika među kojima je nemali broj tzv. socijalnih slučajeva, jer ne mogu da dođu do posla, a do penzije je još mnogo godina.