U okviru programa povećanja efikasnosti rada bloka "Istraživanje i proizvodnja" kompanija je na svojim nalazištima počela da primenjuje tehnologiju hidrofrakturiranja uz pomoć pene. To je najsavremenija metoda koja se koristi pri eksploataciji teško dostupnih rezervi ugljovodonika. Tehnologija u potpunosti odgovara standardima EU vezanim za ekološku bezbednost. Partner NIS na ovom projektu je kompanija Halliburton (SAD). Primena tehnologije hidrofrakturiranja uz pomoć pene omogućava minimiziranje ekoloških rizika pri proizvodnji nafte. Princip tehnologije sastoji se u upumpavanju smese od pene i gela u naftonosni sloj nalazišta, što dovodi do rasta obima proizvedene nafte. Pri tom korišćenje hidrofrakturiranja uz pomoć pene omоgućava da se izbegne oštećenje sloja, što takođe pozitivno utiče na efikasnost proizvodnje. Sama tehnologija i reagensi koji se primenjuju u radu su ekološki bezbedni i ne ugrožavaju životnu sredinu.
U okviru programa povećanja efikasnosti rada bloka "Istraživanje i proizvodnja" kompanija je na svojim nalazištima počela da primenjuje tehnologiju hidrofrakturiranja uz pomoć pene. To je najsavremenija metoda koja se koristi pri eksploataciji teško dostupnih rezervi ugljovodonika.
Tehnologija u potpunosti odgovara standardima EU vezanim za ekološku bezbednost. Partner NIS na ovom projektu je kompanija Halliburton (SAD).
Primena tehnologije hidrofrakturiranja uz pomoć pene omogućava minimiziranje ekoloških rizika pri proizvodnji nafte. Princip tehnologije sastoji se u upumpavanju smese od pene i gela u naftonosni sloj nalazišta, što dovodi do rasta obima proizvedene nafte. Pri tom korišćenje hidrofrakturiranja uz pomoć pene omоgućava da se izbegne oštećenje sloja, što takođe pozitivno utiče na efikasnost proizvodnje. Sama tehnologija i reagensi koji se primenjuju u radu su ekološki bezbedni i ne ugrožavaju životnu sredinu.
Program primene tehnologije hidrofrakturiranja sloja uz pomoć pene razradili su i uveli stručnjaci Naučno-tehnološkog centra NIS zajedno s kolegama iz "Gasprom njefta". Program primene ove tehnologije je pilot projekat koji će, u slučaju uspešne realizacije, dobiti široku primenenu u radu bloka "Istraživanje i proizvodnja". Vrednost pilot programa iznosi oko 1 mln evra. Planira se da će do kraja 2013. godine program biti realizovan na pet bušotina koje pripadaju NIS i nalaze se na teritoriji Srbije. Pri njegovoj realizaciji prioritetna su nalazišta na kojima se rezerve smatraju teško dostupnim.
Prioritetne lokacije za obavljanje ovih radova za nas su nalazišta "Turija sever", "Elemir" i "Martonoš zapad", gde zbog smanjenja pritiska u sloju postoji potreba za primenom savremenih tehnologija kao što je hidrofrakturiranje uz pomoć pene. Kao aktivna materija pri obavljanju radova primenjuje se propant (keramičke granule identičnih dimenzija), koji se pod visokim pritiskom utiskuje u naftonosni sloj. Prema postojećim ocenama ova tehnologija je apsolutno bezbedna s pozicije ekologije, a njena primena će omogućiti efikasan rad na bušotinama koje bi u drugim okolnostima trebalo da budu konzervirane, rekao je direktor Direkcije za razradu nalazišta NIS Slobodan Anđušić.