Ukoliko država ostane pri stavu da uvede stečaj u Elektronskoj industriji "Niš", odnosno u njenim delovima koji još nisu privatizovani, biće to poslednji čin drame koja je za elektroničare počela onog trenutka kada je država dozvolila slobodan uvoz robe široke potrošnje. U međuvremenu, deo po deo EI je prodavan, ali je još uvek ostalo još 110.000 kvadrata u vlasništvu države koji se mogu pametnije iskoristi umesto da se proda kao građevinsko zemljište. Sindikalci insistiraju da se sprovede odluka Vlade Srbije iz 2009. godine o osnivanju Naučno-tehnološkog parka "Tehnis" koji bi uposlio 1.500 radnika. Država je presudila EI kada je dozvolila uvoz robe široke potrošenje 2002. godine i tako automatski oterala u bedu najmanje 4.500 radnika koji su proizvodili televizore i veš-mašine. Takav udarac ne bi preživeo ni "Simens".
Ukoliko država ostane pri stavu da uvede stečaj u Elektronskoj industriji "Niš", odnosno u njenim delovima koji još nisu privatizovani, biće to poslednji čin drame koja je za elektroničare počela onog trenutka kada je država dozvolila slobodan uvoz robe široke potrošnje.
U međuvremenu, deo po deo EI je prodavan, ali je još uvek ostalo još 110.000 kvadrata u vlasništvu države koji se mogu pametnije iskoristi umesto da se proda kao građevinsko zemljište.
Sindikalci insistiraju da se sprovede odluka Vlade Srbije iz 2009. godine o osnivanju Naučno-tehnološkog parka "Tehnis" koji bi uposlio 1.500 radnika.
- Država je presudila EI kada je dozvolila uvoz robe široke potrošenje 2002. godine i tako automatski oterala u bedu najmanje 4.500 radnika koji su proizvodili televizore i veš-mašine. Takav udarac ne bi preživeo ni "Simens". Danas bismo bili lideri barem za proizvodnju televizora i veš-mašina. Još stoji neraspakovana linija za proizvodnju televizora. Nekome je, ipak, više odgovaralo da dovede "Gorenje" - kaže Jovan Jovanović, predsednik Jedinstvenog sindikata, koji upozorava da neće uvođenje stečaja i legalizaciju "pljačke" koja je bila na delu više od 10 godina.
On ističe da kriminalna interesna grupa koju čine pojedinci iz EI, lokalna samouprave i zainteresovani preduzetnici lobiraju da se uvede stečaj pod izgovorom da nema proizvodnje.
- Kažu da se državi ne isplati da daje mesečno subvencije od četiri miliona dinara. Međutim, 154 miliona dinara je "zarobljeno" u Agenciji za privatizaciju na osnovu privatizacije EI. Ogroman kompleks u Zemun Polju zapao je za oko jer je to zemljište pogodno za izgradnju stanova - nabraja Jovanović i dodaje da je krajnji cilj uvozničkog lobija, potpomognutog "domaćim saradnicima", da EI postane najobičniji magacinski prostor.
Kompleks od sto hektara EI nalik je "tigrovoj koži", gde se ne zna šta je društveno a šta privatizovano. Infrastruktura je u toliko lošem stanju da su vlasnici prodatih preduzeća morali da naprave udruženje "Medijanis" da bi se izborili za bolje uslove.