Novim zakonom štiti se prirodno bogatstvo zemlje

Bez autora
Mar 25 2013

Ministar prirodnih resursa, rudarstva i prostornog planiranja Milan Bačević, u pratnji najbližih saradnika, državnog skretara Tomislava Šubaranovića i posebnog savetnika Dragoljuba Lakovića, posetio je u subotu grad Vranje, gde se susreo sa svim relevantnim subjektima društvenog i političkog života Pčinjskog okruga. Ministar je imao zajedniči sastanak sa predstavnicima lokalne samouprave, zamenikom gradonačelnika, načelnikom okruga i predsednikom skupštine Vranja, predsednicima opština Vranjska Banja i Vladičin Han, akcionarima rudnika olova i cinka “Grot”, direktorima javnih preduzeća i predstavnicima kompanija zainteresovanih da ulažu u rudarski sektor. Glavna tema sastanka bilo je iznalaženje najboljeg rešenja za probleme svojinskih odnosa sa kojima se susreće rudnik “Grot”, kao i prevazilaženja problema u funksionisanju. Prilikom razgovora iskazana je potreba svih učesnik da se postigne kosenzus u rešavanju problema. Naime, rudnik olova i cinka “Grot” do 2000. godine bio je u sastavu rudnika “Trepča”, nakon čega je rudnik procesom privatizacije postao vlasništvo većeg broja akcionara.

Novim zakonom štiti se prirodno bogatstvo zemljeMinistar prirodnih resursa, rudarstva i prostornog planiranja Milan Bačević, u pratnji najbližih saradnika,  državnog skretara Tomislava Šubaranovića i posebnog savetnika Dragoljuba Lakovića, posetio je u subotu grad Vranje, gde se susreo sa svim relevantnim subjektima društvenog i političkog života Pčinjskog okruga.

Ministar je imao zajedniči sastanak sa predstavnicima lokalne samouprave, zamenikom gradonačelnika, načelnikom okruga i predsednikom skupštine Vranja, predsednicima opština Vranjska Banja i Vladičin Han, akcionarima rudnika olova i cinka “Grot”, direktorima javnih preduzeća i predstavnicima kompanija zainteresovanih da ulažu u rudarski sektor.

Glavna tema sastanka bilo je iznalaženje najboljeg rešenja za probleme svojinskih odnosa sa kojima se susreće rudnik “Grot”, kao i prevazilaženja problema u funksionisanju. Prilikom razgovora iskazana je potreba svih učesnik da se postigne kosenzus u rešavanju problema.

Naime, rudnik olova i cinka “Grot” do 2000. godine bio je u sastavu rudnika “Trepča”, nakon čega je rudnik procesom privatizacije postao vlasništvo većeg broja akcionara. Nad rudnikom je 2005. godine proglašen stečaj, da bi upravu nad rudnikom 2007. godine preuzeli poverioci. Odlukom Privrednog suda u Leskovcu sredinom marta 2013. godine proglašen je bankrot rudnika.

Ministarstvo je istaklo spremnost da pomogne u okviru svojih nadležnosti, uz napomenu da je za rešenje pravnih, obligacionih odnosa nadležno Ministarstvo pravde i državne uprave i kao takvo jedino merodavno u konačnom rešenju pravnog statusa rudnika.

Stav lokalne samouprave je da se u rešavanju problema nastoje sačuvati radna mesta.

Ministar Bačević je upoznao prisutne sa Novim zakonom o geološkim istraživanjima i rudarstvu, na čijoj izradi radi resorno Ministarstvo, čije odredbe štite prirodno bogatstvo zemlje.

Prema njegovim rečima, potrebno je da se radi na izradi novih projekata, kojim bi se privukli potencijalni investitori i kako bi im se dala mogućnost da stupe s državom u strateški parnerski odnos, uz većinski paket države gde god je to moguće, ali uz obavezu da se prerada radi u zemlji i na taj način osigurava i razvoj tehnologije, geologije uz stalni prihod države i mogućnost otvaranja novih radnih mesta.

Takođe, ministar je istakao podršku Vlade, pre svega Ministarstva u istaraživanju rudnog i geotermalnog bogatstva ovog kraja, jer to je svakako razvojna šansa ovog dela Srbije.

Svi učesnici sastanka su se saglasili da je razvoj rudarstva, potpuna valorizacija svih turističkih potencijala i izrada projekata, pravac u kom treba da ide vranjska oblast.

Ocenite tekst
Komentari
Prikaži više 
 Prikaži manje
Ostavite komentar

Prijavite se na Vaš nalog


Zaboravili ste lozinku?

Nov korisnik