Opala prodaja nameštaja u Srbiji

Bez autora
May 04 2014

Čitavo domaćinstvo danas novim nameštajem može se opremi i za 5.000 evra. S druge strane, građani sa dubljim džepom spremni su toliko da odvoje i za samo jednu fotelju. Besparica je desetkovala prodaju garnitura, ormana i komoda u salonima širom Srbije, ali kupovina najskupljih komada ne zaostaje mnogo za onim sa najnižom cenom. Nameštaj danas „prati“ modu, upravo kao i sve ostale industrije. Zato i i cene u većini salona nikada nisu bile povoljnije. Ugaona garnitura sada može da se nađe i za 20.000 dinara, koliko su se protekle zime nudile kožne čizme. To je slaba uteha za proizvođače koji tvrde da prodaju teško mogu da pospeše i akcijska sniženja, popusti i prodaja na više mesečnih rata.

Opala prodaja nameštaja u SrbijiČitavo domaćinstvo danas novim nameštajem može se opremi i za 5.000 evra. S druge strane, građani sa dubljim džepom spremni su toliko da odvoje i za samo jednu fotelju. Besparica je desetkovala prodaju garnitura, ormana i komoda u salonima širom Srbije, ali kupovina najskupljih komada ne zaostaje mnogo za onim sa najnižom cenom.

Nameštaj danas „prati“ modu, upravo kao i sve ostale industrije. Zato i i cene u većini salona nikada nisu bile povoljnije. Ugaona garnitura sada može da se nađe i za 20.000 dinara, koliko su se protekle zime nudile kožne čizme. To je slaba uteha za proizvođače koji tvrde da prodaju teško mogu da pospeše i akcijska sniženja, popusti i prodaja na više mesečnih rata.

Najveći problem u domaćoj industriji nameštaja, kako ističu proizvođači, pored pada standarda, predstavlja i skup repromaterijal, nedostatak obrtnih sredstava i visoke cene kredita.

- Pad kupovne moći značajno je smanjio promet na domaćem tržištu nameštaja - kaže, za „Novosti“, Vladimir Burda, sekretar Udruženja za šumarstvo i preradu drveta pri PKS.

- Promet je u prvom kvartalu 2014. godine u odnosu na isti period prošle godine opao za 20 do 40 odsto, zavisno od artikala.

Drvna industrija Srbije u spoljnoj trgovini beleži dugogodišnji rast suficita. Prošle godine ostvaren je suficit od 152 miliona dolara, od čega nameštaj čini čak 122 miliona dolara. Za prva dva meseca ove godine izvezli smo nameštaja za 39,7 miliona dolara i ostvaren je suficit od 21,8 miliona dolara.

Besparica je uslovila i značajna sniženja cena nameštaja. Pojedini komadi na akcijama mogu da se kupe i do 70 odsto povoljnije, tako, pojedine fotelje, ležajevi, komode, stolovi koštaju od 20.000 do 50.000 dinara. Nameštaj prodavci daju i na poček do 12 meseci, preko sindikalnih ugovora i platnog spiska, ali su kupci malobrojni.

- Kriza se posebno oseća kod nameštaja, jer ljudi se odruču svega što nije neophodno - kažu proizvođači.

- Prodaja je u proteklih godinu dana opala bar za trećinu. Stalno imamo akcijska sniženja i nudimo svoj asortiman na popust od 10 do 30 odsto, ali u besparici opremanje kuće odlaže se za bolje dane. Mnogi od nas pokušavaju da izvozom nadomeste manjak kupaca u Srbiji. Srpska industrija nameštaja bila je nekada poznata u Evropi. Naš proizvod je bio čuven po kvalitetu i povoljnoj ceni, ali mnoge je pregazilo vreme.

I u salonima luksuznog uvoznog nameštaja tvrde da im se broj potrošača smanjio. Ipak, najskuplji komadi i dalje imaju kupce, koji ne žale da za trpezarijski sto renomiranih italijanskih proizvođača odvoje i 3.000 evra, a da za svaku stolicu dodaju po bar 500 evra.

Problem naplate

Prema podacima PKS, u industriji nameštaja radi 650 preduzeća sa 13.100 radnika. Broj zaposlenih iz godine u godinu opada, jer preduzeća propadaju. Drvna industrija ima mali godišnji obrt kapitala, pa investitori i bankari beže od nje. Kako kažu u PKS, na domaćem tržištu osnovni problem je otežana naplata potraživanja, a kako je ova industrija izvoznog karaktera, trebalo bi da postoje izvozne stimulacije za proizvođače.

Ocenite tekst
Komentari
Prikaži više 
 Prikaži manje
Ostavite komentar

Prijavite se na Vaš nalog


Zaboravili ste lozinku?

Nov korisnik