Ministar privrede u Vladi Republike Srbije Željko Sertić poručio je danas u Svrljigu da je država opredeljena za to da podstiče razvoj malog preduzetništva kako domaćih, tako i stranih investitora. Sertić je na otvaranju pogona fabrike “Trilord” rekao da je budućnost Srbije u firmama koje imaju između 20 i 150 zaposlenih, s obzirom na to da iskustva razvijenih zemalja pokazuju da ovakve kompanije najčešće preživljavaju udare potencijalnih tržišnih kriza. One, kako je objasnio, najbrže mogu da se preorijentišu da proizvode neke druge proizvode ukoliko se tržište u nekom momentu zasiti proizvodima koje su proizvodile do tada. Ministar je ocenio da je fabrika “Trilord” primer kako programi Fonda za razvoj i Agencije za strana ulaganja i promociju izvoza (SIEPA) mogu biti uspešni u smislu proizvodnje.
Ministar privrede u Vladi Republike Srbije Željko Sertić poručio je danas u Svrljigu da je država opredeljena za to da podstiče razvoj malog preduzetništva kako domaćih, tako i stranih investitora.
Sertić je na otvaranju pogona fabrike “Trilord” rekao da je budućnost Srbije u firmama koje imaju između 20 i 150 zaposlenih, s obzirom na to da iskustva razvijenih zemalja pokazuju da ovakve kompanije najčešće preživljavaju udare potencijalnih tržišnih kriza.
One, kako je objasnio, najbrže mogu da se preorijentišu da proizvode neke druge proizvode ukoliko se tržište u nekom momentu zasiti proizvodima koje su proizvodile do tada.
Ministar je ocenio da je fabrika “Trilord” primer kako programi Fonda za razvoj i Agencije za strana ulaganja i promociju izvoza (SIEPA) mogu biti uspešni u smislu proizvodnje.
Sertić je naveo da je potrebno otvoriti granice kako bi proizvodi ovakvih kompanija mogli da budu dostupni širom sveta, uz istovremeno pružanje pomoći domaćim preduzetnicima da bi bili još kvalitetniji, izdržali konkurenciju drugih zemalja i sačuvali se od nelojalne konkurencije i sivog tržišta.
On je istakao da su obezbeđena sredstva za Fond za razvoj, koji će uz niske kamatne stope nastaviti da pomaže razvoj, naročito nerazvijenih opština kao što je Svrljig, kao i da će biti novca i za podsticaje za preduzetnike koji proširuju svoju proizvodnju.
Vlasnik fabrike “Trilord” Ranko Jović rekao je da se ta fabrika bavi proizvodnjom nameštaja i rezanjem sunđera za nameštaj, i objasnio da se sunđer uvozi, seče i obrađuje, nakon čega se dostavlja najvećim domaćim i stranim proizvođačima nameštaja u Srbiji.
Jović je rekao da fabrika zapošljava 70 ljudi, i dodao da se njeni proizvodi izvoze u Grčku, Crnu Goru i Republiku Srpsku.
Ova fabrika je prošle godine imala bruto proizvod vredan dva miliona evra, ukazao je on i dodao da ona radi na principu kooperacije i planira da proširi proizvodnju u skladu sa zahtevima tržišta.