Podrška proizvodnji lakih aviona

Bez autora
Sep 22 2013

Predsednik Privredne komore Srbije Željko Sertić kaže da PKS podržava proizvodnju lakog aviona "sila 450C" u Kraljevu i nastojaće da dovede potencijalne kupce ove letilice. Zadatak PKS je da podrži sve dobre inicijative, pa smo zbog entuzijazma Milorada Matića, vlasnika Fabrike lakih aviona "Aero East Europe" u Kraljevu, danas došli u grad na Ibru da svojom podrškom dovedemo potencijalne kupce ovih letelica. Sertić je bio na čelu delegacije u kojoj su, osim predstavnika PKS bili i ambasadorka Srbije Narider Ćauhan i predstavnici ambasada Rusije i Indonezije. Fabrika iz Kraljeva proizvela je 2012. godine novi avion - "sila 450C" posebno prilagođen tržištu ultra lakih aviona i za njega je dobio nemački sertifikat koji je srpskom preduzeću zvanično uručen na najvećem međunarodnom sajmu avijacije krajem aprila ove godine.

Podrška proizvodnji lakih avionaPrivredna komora Srbije podržava proizvodnju aviona "sila 450C" u Kraljevu, kaže predsednik Komore Željko Sertić. Vlasnik Fabrike lakih aviona Milorad Matić kaže da nije iskorišćen sav proizvodni potencijal zbog nedostatka sredstava.

Predsednik Privredne komore Srbije Željko Sertić kaže da PKS podržava proizvodnju lakog aviona "sila 450C" u Kraljevu i nastojaće da dovede potencijalne kupce ove letilice.

"Zadatak PKS je da podrži sve dobre inicijative, pa smo zbog entuzijazma Milorada Matića, vlasnika Fabrike lakih aviona 'Aero East Europe' u Kraljevu, danas došli u grad na Ibru da svojom podrškom dovedemo potencijalne kupce ovih letelica", rekao je Sertić na Starom aerodromu u Kraljevu.

Sertić je bio na čelu delegacije u kojoj su, osim predstavnika PKS bili i ambasadorka Srbije Narider Ćauhan i predstavnici ambasada Rusije i Indonezije.

Fabrika iz Kraljeva proizvela je 2012. godine novi avion - "sila 450C" posebno prilagođen tržištu ultra lakih aviona i za njega je dobio nemački sertifikat koji je srpskom preduzeću zvanično uručen na najvećem međunarodnom sajmu avijacije krajem aprila ove godine.

Tržište preduzeća "Aero ist Jurop" je cela Evropa, ali se pregovara i sa kupcima iz Australije, Amerike i afričkih zemalja.

"Naše preduzeće ima kapacitet da godišnje proizvede pedesetak aviona, ali ne realizujemo ni tridesetak odsto tih mogućnosti zbog nedostatka obrtnih sredstava", rekao je Milorad Matić, vlasnik Fabrike lakih aviona.

Kaže da kupci u inostranstvu nemaju poverenja da preduzeću u Srbiji avansno uplate naručeni avion i da "Aero ist Jurop", bez višestruko obezbeđenih garancija ne može da računa na izvoz adekvatan potražnji na tržištu za njihovim avionima.

Prema rečima predsednika PKS Željka Sertića, od izuzetne je važnosti što "Aero ist Jurop" ima izvozni proizvod tog kvaliteta.

"Imamo dosta izvoznika u Srbiji, ali nije puno ovakvih koji imaju čist izvozni proizvod od čijeg izvoza država može da ima najviše koristi", rekao je Sertić i podsetio da su sve velike fabrike nastale od malih radionica.

"Sila" duplo jeftinija od sličnih aviona

Novi avion "sila" serije (Srpska industrija lakih aviona) - "sila 450C" posebno je prilagođen za tržište ultra lakih aviona.

Avion može da služi različitim namenama, težak je svega 295 kilograma sa sistemom za spasavanje i dva puta jeftiniji u odnosu na slične avione drugih proizvođača, što ga čini veoma konkurentim na tržištu.

Fabrika "Aero ist Jurop", prema rečima vlasnika Milorada Matića, sa kooperativom danas zapošljava četrdesetak radnika, a u naredne dve godine bi mogla da zaposli još stotinak ljudi.

U avione se ugrađuju najkvalitetniji "Roteks" motori, pa troše 12 do 14 litara bezolovnog benzina na sat, što je pet do šest litara na sto kilometara, a sa punim rezervoarima mogu da lete i do hiljadu kilometara vazdušnom linijom.

Za poletanje i sletanje ovih aviona, zavisno od modela, dovoljno je samo 30, odnosno najviše 80 metara. Zavisno od opreme, cena se kreće od 36.000 do 60.000 evra sa svim pratećim instrumentima, turbo motorom i padobranom.

Fabrika ima sopstveni projektni biro i mašine za lasersku obradu materijala Stručnjaci su im skoro otkrili i računicu da po kilogramu materijala imaju najskuplji srpski izvozni proizvod, jer "kilogram aviona", u proseku, košta 2.000 evra.

Ocenite tekst
Komentari
Prikaži više 
 Prikaži manje
Ostavite komentar

Prijavite se na Vaš nalog


Zaboravili ste lozinku?

Nov korisnik