U „Srpskoj fabrici stakla” u Paraćinu organizovana je svečanost povodom puštanja u rad nove proizvodne linije peći B-1. Kapacitet peći je oko 62.000.000 tona raznih vrsta boca, odnosno namenjena je proizvodnji razne vrste ambalažnog stakla, poput flaša za pivo, litarske za vino, tegli i sličnog. Ovo je samo početak, jer kada avgusta bude proradila i druga proizvodna linija, odnosno peć L-5 ova fabrika će godišnje proizvoditi više od 100.000 tona stakla godišnje. „Staklara” je u najbolje vreme, krajem osamdesetih godina, proizvodila oko 170.000 tona stakla. Kada krajem iduće godine budu završene sve investicije, biće dostignut taj nivo proizvodnje. Prvo staklo iz ove peći krenulo je 12. februara, a dva dana kasnije u magacinu se našao prvi proizvod. Reč je o litarskoj, ultralakoj boci sa smanjenom gramažom, koja se zove „bordo laki krunica”, koja može da služi za sve namene.
U „Srpskoj fabrici stakla” u Paraćinu organizovana je svečanost povodom puštanja u rad nove proizvodne linije peći B-1. Kapacitet peći je oko 62.000.000 tona raznih vrsta boca, odnosno namenjena je proizvodnji razne vrste ambalažnog stakla, poput flaša za pivo, litarske za vino, tegli i sličnog.
Prema rečima Miodraga Nikolića, generalnog direktora „Staklare”, ovo je samo početak, jer kada avgusta bude proradila i druga proizvodna linija, odnosno peć L-5 ova fabrika će godišnje proizvoditi više od 100.000 tona stakla godišnje. „Staklara” je u najbolje vreme, krajem osamdesetih godina, proizvodila oko 170.000 tona stakla. Kada krajem iduće godine budu završene sve investicije, biće dostignut taj nivo proizvodnje.
– Prvo staklo iz ove peći krenulo je 12. februara, a dva dana kasnije u magacinu se našao prvi proizvod. Reč je o litarskoj, ultralakoj boci sa smanjenom gramažom, koja se zove „bordo laki krunica”, koja može da služi za sve namene. „Staklara” ju je i ranije proizvodila, ali je ona sada proizvedena po novoj tehnologiji i merno-regulacionoj opremi i kvaliteta stakla. Na taj način proizvodna cena stakla bitno je smanjena – navodi Nikolić za „Politiku”.
Dušan Bajatović, direktor JP „Srbijagas”, koje je 2009. godine postalo većinski vlasnik „Staklare”, zahvalio je bugarskom strateškom partneru, jer je uspeo da fabriku koja je bila u lošem stanju i tržišno nekurentna potpuno oporavi.
– Ovo je bio primer kako se može koristiti javni kapital, što se često osporava, a da se pomogne privredi. Svi troškovi „Srbijagasa” i „Elektroprivrede” u potpunosti su isplaćeni, a strateški partner je dobio 63,62 posto naših akcija. Tehnologija je nesumnjivo najsavremenija u jugoistočnoj Evropi, ocenio je Bajatović i dodao da je strateški partner mašine za obe linije već platio.
Ivan Džidžev, predsednik Nadzornog odbora „Staklare” i predstavnik investitora, dodao je da je u prvoj etapi uloženo oko četiri, dok će do kraja godine biti uloženo 23 miliona evra.