Sutra i prekosutra 916 radnika Željezare Sisak potpisat će ugovore o raskidu ugovora o radu i počet će im teći otkazni rok od mjesec dana do četiri mjeseca. Po godini staža dobit će tri tisuće kuna otpremnine. U Željezari se više ne proizvodi, još se samo otpremaju posljednje količine cijevi koje su prije naručene. Otkada je američki CMC objavio da izlazi iz Željezare, za nju se tražio novi kupac. No nove partnere danas u svijetu, u kojemu je gospodarstvo ozbiljno posrnulo, a Hrvatska nije uspjela privući nijednog ozbiljnog investitora - neće biti jednostavno pronaći. Pogotovo ako se u obzir uzmu neraščišćeni računi koje Željezara vuče još od vremena prije ulaska CMC-a, a izrijekom se spominju čak i u pretpristupnom ugovoru za EU. Riječ je o dugu državi od oko 20 milijuna kuna, za koji nije posve jasno kako je nastao, a netko će ga trebati vratiti. CMC ili neki novi vlasnik? Sama država? Željezara, pa čak i ako ode u stečaj? Ne zna se.
Sutra i prekosutra 916 radnika Željezare Sisak potpisat će ugovore o raskidu ugovora o radu i počet će im teći otkazni rok od mjesec dana do četiri mjeseca.
Po godini staža dobit će tri tisuće kuna otpremnine. U Željezari se više ne proizvodi, još se samo otpremaju posljednje količine cijevi koje su prije naručene.
Otkada je američki CMC objavio da izlazi iz Željezare, za nju se tražio novi kupac. No nove partnere danas u svijetu, u kojemu je gospodarstvo ozbiljno posrnulo, a Hrvatska nije uspjela privući nijednog ozbiljnog investitora - neće biti jednostavno pronaći. Pogotovo ako se u obzir uzmu neraščišćeni računi koje Željezara vuče još od vremena prije ulaska CMC-a, a izrijekom se spominju čak i u pretpristupnom ugovoru za EU.
Riječ je o dugu državi od oko 20 milijuna kuna, za koji nije posve jasno kako je nastao, a netko će ga trebati vratiti. CMC ili neki novi vlasnik? Sama država? Željezara, pa čak i ako ode u stečaj? Ne zna se.