Rafinerija nafte u Bosanskom Brodu, koja je u ruskom vlasništvu, posluje s velikim gubicima, a njena zaduženost deseterostruko premašuje vrijednost osnovnog kapitala. Bosanskobrodska rafinerija 2012. godinu je zaključila s neto gubitkom u iznosu od 51 milion i 774 hiljade konvertibilnih maraka (oko 26,5 miliona eura), a njen akumulirani gubitak je bio veći od 455 miliona konvertibilnih maraka (232 miliona eura). Kratkokoročne obveze veće su od obrtne imovine (rafinerije) za 417 miliona 723 hiljade i 869 KM (više od 213 miliona eura), a neto zaduženost više je od deset puta veća od kapitala. U ovakvoj situaciji rafinerija u Bosanskom Brodu u cijelosti je ovisna o matičnom ruskom investitoru "Njeftegazinkoru", koji se pak obvezao nastaviti financijsku potporu rafineriji tijekom 2013. godine.
Rafinerija nafte u Bosanskom Brodu, koja je u ruskom vlasništvu, posluje s velikim gubicima, a njena zaduženost deseterostruko premašuje vrijednost osnovnog kapitala, utvrdila je revizorska kuća "Deloitte".
U revizorskom izvješću, objavljenom na internetskim stranicama banjolučke burze, "Deloitte" je konstatirao kako je bosanskobrodska rafinerija 2012. godinu zaključila s neto gubitkom u iznosu od 51 milion i 774 hiljade konvertibilnih maraka (oko 26,5 miliona eura), a njen akumulirani gubitak je bio veći od 455 miliona konvertibilnih maraka(232 miliona eura).
"Kratkokoročne obveze veće su od obrtne imovine (rafinerije) za 417 miliona 723 hiljade i 869 KM (više od 213 miliona eura), a neto zaduženost više je od deset puta veća od kapitala", stoji u izvješću.
"Deloitte" konstatira kako je u ovakvoj situaciji rafinerija u Bosanskom Brodu u cijelosti ovisna o matičnom ruskom investitoru "Njeftegazinkoru", koji se pak obvezao nastaviti financijsku potporu rafineriji tijekom 2013. godine.
Rafinerija nafte u Bosanskom Brodu u Bosni i Hercegovini posluje u sastavu grupacije "Nestro petrol", u kojoj je i rafinerija motornih ulja u Modriči te lanac benzinskih crpki.
Prema dostupnim informacijama i ta grupacija u cijelosti posluje s gubitkom pa je on samo u prvom tromjesečju ove godine iznosio nešto više od 12 miliona eura.
Rafinerije u brodu i Modriči te benzinske crpke vlada Republike Srpske prodala je "Njeftegazinkoru" 2007. godine za 121 milion eura.
Entiteska se vlada istodobno obvezala kako će iz proračuna izmiriti dugovanja dobavljačima svog naftnog sektora koja su do tada nastala, a procijenjena su na više od 100 miliona eura.
Ugovorom o kupnji rafinerije u Bosanskom Brodu ruski se investitor obvezao i na osuvremenjivanje proizvodnih pogona, uključujući i zaštitu okoliša, no to je do sada ostvareno tek djelomice, a zagađenje zraka problem je koji i dalje muči šire područje uključujući i Slavonski Brod.