Generalni direktor „Železnica Srbije“ Dragoljub Simonović sa saradnicima, obišao je danas proizvodni pogon fabrike za prozvodnju betonskih pragova „Raj Schwellen“ u Velikoj Plani. Prezentaciji proizvodnog programa prisustvovao je i francuski ambasador u Srbiji Fransoa Gzavije Deni, predstavnici „Consolis Grupe“ kojoj pripada ova fabrika, predstavnici lokalne samouprave i privrede. Fabrika „Raj Schwellen“ je jedan od prvih donatora koji su pritekli u pomoć srpskim železnicama, nakon katastrofalnih poplava koje su zadesile Srbiju prošlog meseca, poklonivši 500 betonskih pragova sa priborom. Generalni direktor „Železnica Srbije“ Dragoljub Simonović zahvalio se predstavnicima fabrike „Raj Schwllen“ na donaciji koju je uputila železnici i istakao da se ovde prozvode pragovi po visokoj evropskoj tehnologiji i da su potrebe srpskih železnica daleko veće od trenutne proizvodnje u Srbiji.
Generalni direktor „Železnica Srbije“ Dragoljub Simonović sa saradnicima, obišao je danas proizvodni pogon fabrike za prozvodnju betonskih pragova „Raj Schwellen“ u Velikoj Plani.
Prezentaciji proizvodnog programa prisustvovao je i francuski ambasador u Srbiji Fransoa Gzavije Deni, predstavnici „Consolis Grupe“ kojoj pripada ova fabrika, predstavnici lokalne samouprave i privrede. Fabrika „Raj Schwellen“ je jedan od prvih donatora koji su pritekli u pomoć srpskim železnicama, nakon katastrofalnih poplava koje su zadesile Srbiju prošlog meseca, poklonivši 500 betonskih pragova sa priborom.
Generalni direktor „Železnica Srbije“ Dragoljub Simonović zahvalio se predstavnicima fabrike „Raj Schwllen“ na donaciji koju je uputila železnici i istakao da se ovde prozvode pragovi po visokoj evropskoj tehnologiji i da su potrebe srpskih železnica daleko veće od trenutne proizvodnje u Srbiji. On je takođe, ocenio da je ovaj pogon pokretačka snaga regiona i dodao da i on kao i Vlada Srbije, zagovara poslovnu politiku da se u Srbiji proizvodi sve što je potrebno železnicama.
Ova fabrika može poslužiti kao primer drugim privrednicima, jer je naš cilj pokretanje građevinske industrije kroz angažovanje domaćih izvođača sa domaćom mehanizacijom i radnicima iz Srbije, kazao je Simonović.
„Železnice Srbije“ su u fazi kompletnog restrukturiranja, pa je s toga i veći izazov za domaće i strane kompanije za ulazak u sferu ulaganja. Planirana je kompletna rekonstrukcija Koridora 10 i Koridora 11. Paralelno sa tom rekonstrukcijom, rekonstruisaće se i sve regionalne i lokalne pruge. Taj proces će trajati desetak godina i prilika je da strane kompanije sa domaćim potencijalima učestvuju u privrednom razvoju železnice u čiju infrastrukturu ozbiljnije nije ulagano čitavih 50 godina, poručio je prvi čovek srpskih železnica.
On je podsetio da će se uporedo sa modernizacijom pruge modernizovati i vozna sredstva i da će ove godine početi rekonstrukcija pruga za brzine do 160 kilometara na sat, a do kraja godine stići će prvi voz za brzine od 160 kilometara na sat. U narednih godinu dana imaćemo 21 super udoban voz švajcarske proizvodnje i oko 27 vozova iz ruskog kredita.
Želimo da učestvujemo u razvoju železničke privrede u Srbiji kako bi doprineli boljem odvijanju teretnog saobraćaja, a s druge strane da putnicima vratimo poverenje u železnicu i podstaknemo ih da ponovo bezbedno, kvalitetno i udobno putuju vozovima, rekao je predsednik „Consolis Grupe“ Pjer Brus i istakao značaj prisustva generalnog direktora „Železnica Srbije“ prezentaciji nove fabrike „Raj Schwllen“.
Francuski ambasador u Srbiji Fransoa Gzavije Deni je rekao da se u Francuskoj pridaje veliki značaj investiranju u Srbiju i podsetio da su Francuska i Srbija potpisale Sporazum o strateškom partnerstvu i najavio Donatorsku konferenciju za prikupljanje pomoći za područja pogođena nedavnim poplavama. Putovao sam vozom kroz Srbiju i smatram da vaša železnica ima potencijal i da je ona zaista jedna od perspektiva ove zemlje, kazao je Fransoa i dodao da se nada da će doći dan kada će se iz Pariza za Beogad putovati TŽV-om.
Kompanija „Consolis Grupe“ ima proizvodne pogone u 18 zemalja. Godišnje proizvodi oko 300 hiljada pragova. Ovaj tip pragova zastupljen je 50 odsto na nemačkim železnicama. „Raj Schwellen“ u Velikoj Plani otvorena je 2012. godine, a proizvodnja je počela godinu dana kasnije.