Reciklažno dvorište je nadzirani ograđeni prostor namijenjen odvojenom prikupljanju i privremenom skladištenju manjih količina posebnih vrsta otpada. Svaka jedinica lokalne samouprave s manje od 1500 stanovnika mora osigurati barem mobilnu jedinicu - kamion s prikolicom u kojoj se nalaze razni spremnici za odvojeno skupljanje otpada. Gradovi i općine s više od 1500 stanovnika moraju osigurati barem jedno reciklažno dvorište, dok oni s više od 100.000 stanovnika moraju osigurati barem četiri, a Grad Zagreb barem jedno reciklažno dvorište u svakoj gradskoj četvrti što znači 17 reciklažnih dvorišta. U praksi to znači da građani imaju mogućnost besplatnog zbrinjavanja raznih vrsta otpada, kao što su otpadni papir, drvo, metal, staklo, plastika, tekstil, glomazni otpad, elektronički otpad poput hladnjaka i perilica, otpadne gume, akumulatori i baterije, problematični otpad poput boja, lakova i sredstva za čišćenje, građevinski otpad, zeleni otpad nastao kod radova u vrtu.
Reciklažno dvorište je nadzirani ograđeni prostor namijenjen odvojenom prikupljanju i privremenom skladištenju manjih količina posebnih vrsta otpada.
Svaka jedinica lokalne samouprave s manje od 1500 stanovnika mora osigurati barem mobilnu jedinicu - kamion s prikolicom u kojoj se nalaze razni spremnici za odvojeno skupljanje otpada. Gradovi i općine s više od 1500 stanovnika moraju osigurati barem jedno reciklažno dvorište, dok oni s više od 100.000 stanovnika moraju osigurati barem četiri, a Grad Zagreb barem jedno reciklažno dvorište u svakoj gradskoj četvrti što znači 17 reciklažnih dvorišta.
U praksi to znači da građani imaju mogućnost besplatnog zbrinjavanja raznih vrsta otpada, kao što su otpadni papir, drvo, metal, staklo, plastika, tekstil, glomazni otpad, elektronički otpad poput hladnjaka i perilica, otpadne gume, akumulatori i baterije, problematični otpad poput boja, lakova i sredstva za čišćenje, građevinski otpad, zeleni otpad nastao kod radova u vrtu. Otpad se zbrinjava na ekološki prihvatljiv način te se nakon ispravnog stavljanja u spremnike predaje ovlaštenim obrađivačima na daljnju obradu. Ovisno o broju stanovnika, vrstama otpada koji nastaje i logistici na lokaciji definira se veličina reciklažnog dvorišta, a prema dosadašnjim iskustvima ona iznosi minimalno 5.000 m2 i služi za prijam 40 do 80 vrsta otpada.
Reciklažno dvorište sastoji se od tri prostora za odvojeno skupljanje otpada, natkrivenog prostora sa kontejnerima za skupljanje korisnog, glomaznog i ostalih vrsta otpada, prostora za veće kontejnere s poklopcom za npr. građevinski otpad ili staklo i zatvorene hale za prijem manjih količina raznih vrsta otpada poput problematičnog otpada.Uvođenje efikasnog i za građane ekonomski prihvatljivog sustava za zbrinjavanje otpada korištenjem reciklažnih dvorišta i ispravno informiranje građana važni su dijelovi u uspostavi cjelovitog sustava gospodarenja otpadom u kojem otpad postaje vrijedna sirovina.