Saradnja Srbije i Nemačke u oblasti komunalne privrede i ekologije

Bez autora
Mar 13 2013

Nemački privrednici iz pokrajina Rajland - Pfalc i Sarland pozvali su danas srpske privrednike na saradnju u oblasti komunalne privrede i ekologije. Desetočlana delegacija ovih pokrajina koju čine predstavnici komunalne privrede, kao i proizvođači tehnologija u oblasti zaštite životne sredine učestvovali su danas na Poslovnom forumu, koji je organizovala Privredna komora Beograda, posle koga su održani i bilateralni susreti privrednika. Dr. Herbert Giš, generalni direktor Udruženja za upravljanje otpadom pokrajine Sarland, ocenio je da su se bilateralni ekonomski odnosi Srbije i Nemačke znatno poboljšali u poslednjih nekoliko godina. On je podsetio da je krajem 2012. godine započet dugoročni srpsko-nemački projekat u kome je za pet gradova u Srbiji omogućeno da postanu gradovi sa "nultiim zagađenjem", a ove dve nemačke pokrajine partneri u realizaciji projekta.

Saradnja Srbije i Nemačke u oblasti komunalne privrede i ekologijeNemački privrednici iz pokrajina Rajland - Pfalc i Sarland pozvali su danas srpske privrednike na saradnju u oblasti komunalne privrede i ekologije.

Desetočlana delegacija ovih pokrajina koju čine predstavnici komunalne privrede, kao i proizvođači tehnologija u oblasti zaštite životne sredine učestvovali su danas na Poslovnom forumu, koji je organizovala Privredna komora Beograda, posle koga su održani i bilateralni susreti privrednika. 

Dr. Herbert Giš, generalni direktor Udruženja za upravljanje otpadom pokrajine Sarland, ocenio je da su se bilateralni ekonomski odnosi Srbije i Nemačke znatno poboljšali u poslednjih nekoliko godina. On je podsetio da je krajem 2012. godine započet dugoročni srpsko-nemački projekat u kome je za pet gradova u Srbiji omogućeno da postanu gradovi sa "nultiim zagađenjem", a ove dve nemačke pokrajine partneri u realizaciji projekta. 

Giš je naveo da je Evropska unija za period od 2011. do 2013. godine stavila Srbiji na raspolaganje 622 miliona evra za podršku projektima u energetici i zaštiti životne sredine.

Na sastanku u Privrednoj komori Beograda navedeni su podaci da se u Srbiji godišnje generiše 3,5 miliona tona otpada od čega je dve trećine  industrijski, a trećina komunalni otpad. Srbija ne može da izvozi ovaj otpad već mora da intenzivnije rukovodi ovim otpadom i da ga reciklira u najvećoj meri, jer je u pitanju ogroman ekonomski potencijal.

Dok se u Evropskoj uniji 40 posto komunalnog otpada reciklira, u Nemačkoj preko 50 posto, u Srbiji skoro 100 posto završava na deponijama. U Srbiji upravljanje komunalnim preduzećima je u domenu države i to je kako je ocenjeno dobra praksa i tako treba da ostane, ali oblast upravljanja otpadom i reciklaže otvara prostor za unapređenje javno-privatnog partnerstva.

Nemački proizvođači danas su predstavili veliki broj inovativnih tehnologija i novih proizvoda u oblasti zaštite životne sredine, kao što su vozila za prenos otpadnih voda sa filterima, pokretne drobilice, mašine za reciklažu otpada od zelenila i uklanjanje divljih deponija.

Ocenite tekst
Komentari
Prikaži više 
 Prikaži manje
Ostavite komentar

Prijavite se na Vaš nalog


Zaboravili ste lozinku?

Nov korisnik