Simbol Amerike prvo bankrotirao, pa otišao Česima

Bez autora
May 24 2021

Grupa Česka Zbrojovka uspešno je završila akviziciju američke firme za oružje Kolt (Colt Holding Company), izvestila je češka novinska agencija ČTK.

Česka Zbrojovka postala je jedini vlasnik Kolta, u poslu vrednom 220 miliona dolara, a bivši vlasnik Kolta dobio je više od milion deonica svog novog vlasnika, piše Poslovni dnevnik.

Predsednik uprave i generalni direktor Česke Zbrojovke Lubomir Kovarzhik rekao je da je spajanje strateška faza u razvoju obe firme. Prema Kovarzyku, to je potpuno u skladu sa strategijom češke firme za oružje "da postane svetski lider u proizvodnji malokalibarskog oružja i ključni partner za oružane snage".

Česka Zbrojovka lane je povećala profitabilnost za 10,2 posto na krilima aktivnog nastupa na zapadnim tržištima, a akvizicijom Kolta očekuje da značajno jačanje svoje pozicije u Americi, jer očekuje narudžbe iz američkog vojnog i sigurnosnog aparata.

Postrojenja češke kompanije za oružje, koja zapošljava oko 1.700 radnika, smeštena su u Češkoj, Nemačkoj i SAD-u. Proizvodi lovno, sportsko i sve vrste vojnog malokalibarskog oružja.

Robna marka Kolt jedan je od simbola Sjedinjenih Država. Američki dizajner Semjuel Kolt patentirao je 1835. i 1836. svoj poznati revolver s bubnjem u koji stane šest metaka. Koltov izum postao je omiljeno oružje onih koji su istraživali divlji zapad, pa su revolver počeli nazivati "osvajačem zapada". Bio je popularan među vojskom, šerifima i kaubojima. Najpoznatiji su modeli kalibra 38 i 45.

Kompaniju je osnovao Kolt 1836. godine, a tokom 179 godina svog postojanja proizvela je više od 30 miliona komada revolvera, automatskih pušaka i pribora za njih, koji su popularni u celom svetu.

Među njima su pištolj M1911 koji je razvio dizajner Džon Brauning, a koji je američka vojska prihvatila 1911. godine i koji je i dalje u upotrebi, kao i automatske puške AR-15 i M16 koja je takođe u upotrebi.

No, Kolt je 2015. godine bankrotirao nakon što je izgubio državne ugovore za snabdevanje oružjem.

Ocenite tekst
Komentari
Prikaži više 
 Prikaži manje
Ostavite komentar

Prijavite se na Vaš nalog


Zaboravili ste lozinku?

Nov korisnik