Srpska čizma za finske vojnike

Bez autora
May 28 2014

Srpsku čizmu ne nose vojnici u Srbiji, ali zato u njoj marširaju vojske Finske, Švedske, Estonije... Tek su poplave u našoj zemlji pokazale da vojska i policija u vodu teško da mogu bez njih. Pirotski „Tigar“, koji 80 odsto proizvodnje plasira u inostranstvo, proteklih dana dostavio je više od 10.000 pari gumenih čizama srpskoj vojci, policiji, kriznim opštinskim štabovima u poplavljenim područjima Srbije. Kako kaže Nebojša Đenadić, generalni direktor „Tigra“, radnici kompanije „Tigar“ iz sektora logistike, prodaje, transporta i uprave radili su po promenjenom režimu i vikendom, dok su radnici fabrike obuće radili u tri smene. Proizvodnja obuće podignuta je na više od 6.000 komada dnevno, da bi se održale ugovorene isporuke i pomoglo poplavljenim područjima.

Srpska čizma za finske vojnikeSrpsku čizmu ne nose vojnici u Srbiji, ali zato u njoj marširaju vojske Finske, Švedske, Estonije... Tek su poplave u našoj zemlji pokazale da vojska i policija u vodu teško da mogu bez njih. Pirotski „Tigar“, koji 80 odsto proizvodnje plasira u inostranstvo, proteklih dana dostavio je više od 10.000 pari gumenih čizama srpskoj vojci, policiji, kriznim opštinskim štabovima u poplavljenim područjima Srbije.

Kako za „Novosti“ kaže Nebojša Đenadić, generalni direktor „Tigra“, radnici kompanije „Tigar“ iz sektora logistike, prodaje, transporta i uprave radili su po promenjenom režimu i vikendom, dok su radnici fabrike obuće radili u tri smene. Proizvodnja obuće podignuta je na više od 6.000 komada dnevno, da bi se održale ugovorene isporuke i pomoglo poplavljenim područjima.

Ova fabrika nema ugovor sa Vojskom Srbije, ali zato, po Đenadićevim rečima, snabdeva vojske skandinavskih zemalja.

- Sa švedskom, finskom i estonskom armijom imamo ugovore o isporuci čizama do 2016. godine. Reč je o desetinama hiljada komada koje isporučujemo na godišnjem nivou - kaže Đenadić.

- Snabdevamo i sektor za vanredne situacije Velike Britanije i Hongkonga, dok su nam Italijani i Francuzi najveći kupci zaštitnih i radničkih gumenih čizama. Linija modne obuće, u desetinama hiljada komada, ide za Dansku, odakle je tamošnja firma distribuira ka celoj Evropi.

Izvozno tržište čini do 80 odsto glavne orijentacije „Tigrove“ fabrike obuće. Uz ovu, pirotska kompanija poseduje još dve fabrike: jednu za proizvodnju tehničke gume, a drugu hemijskih proizvoda. „Tigar“, koji upošljava 1.700 ljudi, ima i više od deset zavisnih preduzeća u uslužnoj delatnosti u trgovini, ugostiteljstvu, obezbeđenju, građevinarstvu... Uprkos godišnjoj realizaciji koja dostiže 24 miliona evra, od kojih se pola odnosi na izvoz, kompanija se sprema na reorganizaciju kroz takozvani UPPR (unapred pripremljeni plan reorganizacije).

- Problem nam predstavljaju nagomilani dugovi iz starog perioda - objašnjava Đenadić.

- U martu prošle godine, kada sam preuzeo upravljanje „Tigrom“, kompanija je imala oko 54 miliona evra duga. Od toga se na banke odnosi 45 miliona, a ostatak na dug dobavljačima. Podigli smo proizvodnju bez novih kredita, ali je neophodno da se sa poveriocima, kroz UPPR, dogovorimo o reprogramu duga, jer je sve dospelo na naplatu.

Bez zaduženja podigli proizvodnju

- Prethodnih godina prodata je fabrika auto-guma francuskom „Mišelinu“, kao i prvobitne lokacije fabrika „Tigar - Tehnička guma“ i „Tigar - Hemijski proizvodi“, za više desetina miliona evra. Uz to, napravljen je dug prema bankama od oko 45 miliona evra i dobavljačima od oko devet miliona evra. Sav taj novac je „pojeden“ i proizvodnja je stala - navodi Nebojša Đenadić.

- Posle smene, krajem marta 2013, uspeli smo da podignemo proizvodnju, bez dinara novih kredita. Odrađeni su korigovani finansijski izveštaji, gde smo kontrolisali i više godina unazad, a sada nas očekuje i UPPR. To je jedini način da rešimo problem nagomilanih dugova i opstanemo na tržištu.

Naša vojska

Pripadnici Vojske Srbije obuveni su u obuću različitih, uglavnom domaćih proizvođača. Poslednjih godina najpopularniji je model M10 domaće firme „Gepard“. Veliki broj oficira još duži obuću nabavljenu od firme „Mile Dragić“. Dobar deo vojnika gazi u „pešadinkama“, izdržljivoj obući nasleđenoj još iz JNA. Najbolje su obuveni padobranci i vojni specijalci koji nose obuću engleskog proizvođača „Magnum“.

Ocenite tekst
Komentari
Prikaži više 
 Prikaži manje
Ostavite komentar

Prijavite se na Vaš nalog


Zaboravili ste lozinku?

Nov korisnik