Tekstilna industrija u lošem stanju

Bez autora
Sep 19 2013

Predstavnici Udruženja industrije tekstila, odeće, kože i obuće Privredne komore Srbije (PKS) kažu da se firme iz tih sektora nalaze u veoma teškom položaju. Oni su zbog toga zatražili hitan sastanak sa nadležnim državnim organima. Na sastanku Odbora tog udruženja kazali su da se u Srbiji favorizuju strani investitori koji dobijaju nekoliko puta veće subvencije i nisu u obavezi da isključivo zapošljavaju nezaposlene sa biroa za rad već preuzimaju obučene radnike. Fizički obim proizvodnje tekstila u Srbiji prvih sedam meseci 2013. godine za 1,8 odsto je manji u odnosu na isti period prošle godine, a u julu je došlo do značajnijeg rasta proizvodnje i to od 22 odsto. Tekstilna grana srpske industrije izvezla je u istom periodu robu vrednu 429,8 miliona dolara, što je rast od 22 odsto u odnosu na isti period 2012. godine.

Tekstilna industrija u lošem stanjuPredstavnici Udruženja industrije tekstila, odeće, kože i obuće Privredne komore Srbije (PKS) kažu da se firme iz tih sektora nalaze u veoma teškom položaju.

Oni su zbog toga zatražili hitan sastanak sa nadležnim državnim organima.

Na sastanku Odbora tog udruženja kazali su da se u Srbiji favorizuju strani investitori koji dobijaju nekoliko puta veće subvencije i nisu u obavezi da isključivo zapošljavaju nezaposlene sa biroa za rad već preuzimaju obučene radnike.

Sekretar Udruženja tekstila, odeće, kože i obuće PKS-a Vesna Vasiljević kazala je da je fizički obim proizvodnje tekstila u Srbiji prvih sedam meseci 2013. godine za 1,8 odsto manji u odnosu na isti period prošle godine, naglasivši da je u julu došlo do značajnijeg rasta proizvodnje i to od 22 odsto.

Ona je kazala da je tekstilna grana srpske industrije izvezla u istom periodu robu vrednu 429,8 miliona dolara, što je rast od 22 odsto u odnosu na isti period 2012. godine.

Prema rečima Vasiljevićeve, u prvih sedam meseci ove godine Srbija je zabeležila izvoz obuće od skoro 159 miliona dolara, dok je izvoz bio blizu 116 miliona dolara, odnosno suficit u spoljnotrgovinskom poslovanju ovim artiklima bio je 43 miliona dolara.

Podaci PKS-a pokazuju da zemlje u koje Srbija potencijalno najviše izvozi radeći doradu su Italija i Slovenija, a obućarske artikle u punom izvozu distribuira pretežno u zemlje CEFTA.

Ocenite tekst
Komentari
Prikaži više 
 Prikaži manje
Ostavite komentar

Prijavite se na Vaš nalog


Zaboravili ste lozinku?

Nov korisnik