Traktori IMR u Etiopiji

Bez autora
Mar 11 2013

Industrija Motora Rakovica (IMR), isporučila je krajem ove nedelje novi kontigent traktora za tržište Etiopije i time je u potpunosti realizovana isporuka u tu afričku zemlju ugovorena za minulu godinu u vrednosti od 12 miliona evra. Ova kompanija je pre dve godine potpisala ugovor sa preduzećem Metec iz Etiopije, a petogodišnja vrednost tog aranžmana je 170 miliona evra. IMR je do sada ukupno isporučio na tržište Etiopije 1.050 traktora, a ove godine u planu je isporuka više od hiljadu jedinica. Traktori proizvedeni u pogonima IMR-a odgovaraju afričkom tržištu, jer su mnogo kvalitetnijih od kineskih i indijskih koji takođe konkurišu na istom tržištu. Najveći problem u tom poslu su cene, a naši kooperanti pokušavaju na sve načine da snize cenu finalnog proizvoda, ugrađivanjem delova iz domaće proizvodnje.

Traktori IMR u EtiopijiIndustrija Motora Rakovica (IMR), isporučila je krajem ove nedelje novi kontigent traktora za tržište Etiopije i time je u potpunosti realizovana isporuka u tu afričku zemlju ugovorena za minulu godinu u vrednosti od 12 miliona evra.

Generalni Direktor IMR-a, Zoran Radosavljević podsetio je, u izjavi Tanjugu, da je njegova kompanija pre dve godine potpisala ugovor sa preduzećem Metec iz Etiopije, kao i da je petogodišnja vrednost tog aranžmana 170 miliona evra.

"IMR je do sada ukupno isporučio na tržište Etiopije 1.050 traktora, a ove godine u planu je isporuka više od hiljadu jedinica", rekao je Radosavljević.

On je objasnio da traktori proizvedeni u pogonima IMR-a odgovaraju afričkom tržištu, jer su mnogo kvalitetnijih od kineskih i indijskih koji takođe konkurišu na istom tržištu.

"Najveći problem u tom poslu su cene, a naši kooperanti pokušavaju na sve načine da snize cenu finalnog proizvoda, ugrađivanjem delova iz domaće proizvodnje", objasnio je Radosavljević.

Govoreći o budućim planovima, Radosavljević je istakao da IMR-ov višedecenijski partner iz Egipta želi da obnovi saradnju sa srpskom firmom, a prvi kontigent na tržište te bliskoistočne zemlje je već isporučen.

Prema njegovim rečima, vode se razgovori sa kompanijama u Južnoafričkoj Republici, Namibiji i Ugandi o osnivanju pogona za montažu srpskih traktora u tim zemljama, dok je zajedno sa Industrijom mašina i traktora (IMT), potpisan ugovor sa firmom iz Pakistana o prodaji licence za proizvodnju traktora.

"Glavni nam je cilj da kroz nekoliko fabrika u Africi pokušamo da pokrijemo i budemo prisutni na celom afričkom kontinentu", istakao je Radosavljević.

On je naglasio da IMR ima snažnu podršku Ministarstva finansija i privrede, kao i Ministarstva poljoprivrede šumarstva i vodoprivrede, u realizaciji svih aktuelnih poslovnih aranžmana.

Ta pomoć se ogleda kroz subvencionisanu cenu traktora i davanje povoljnih kredita za kupovinu tih poljoprivrednih mašina.

IMR trenutno zapošljava oko 850 radnika, dok je još oko 200 radnika zbog povećanja obima posla angažovano privremeno, kazao je Radosavljević.

Generalni direktor IMR-a navodi da sve više traženi traktor ovog proizvođača jačine od 70 konjskih snaga, sada na domaćem tržištu košta od 9.000 do 12.000 evra u zavisnosti od vrste i nivoa opreme.

Ocenite tekst
Komentari
Prikaži više 
 Prikaži manje
Ostavite komentar

Prijavite se na Vaš nalog


Zaboravili ste lozinku?

Nov korisnik