Vršac, opština u južnom Banatu sa svega četrdesetak hiljada stanovnika, poslednjih godina se profilisao kao farmaceutski centar Srbije, ali i regiona. U ovom malom mestu trenutno posluje čak osam fabrika, koje se bave delatnostima vezanim za farmaciju. Među njima, dve su svetski giganti - kompanija „Hemofarm“, najveći izvoznik lekova u Srbiji, i „Frezenijus medikal ker“, multinacionalna kompanija za proizvodnju opreme za dijalizu. Mnogi se pitaju kako su Vrščani uspeli da dođu na tako važno mesto u društvu i da dovedu tako velike kompanije zbog kojih se konstantno nalaze u vrhu gradova sa najvećom prosečnom zaradom. Međutim, kada se pogledaju dve-tri protekle decenije, nije teško zaključiti da je Vršac postepeno jačao farmaceutsku industriju uporedo sa rastom „Hemofarma“, kompanijom koja je oduvek bila njihov lider.
Vršac, opština u južnom Banatu sa svega četrdesetak hiljada stanovnika, poslednjih godina se profilisao kao farmaceutski centar Srbije, ali i regiona. U ovom malom mestu trenutno posluje čak osam fabrika, koje se bave delatnostima vezanim za farmaciju. Među njima, dve su svetski giganti - kompanija „Hemofarm“, najveći izvoznik lekova u Srbiji, i „Frezenijus medikal ker“, multinacionalna kompanija za proizvodnju opreme za dijalizu.
Mnogi se pitaju kako su Vrščani uspeli da dođu na tako važno mesto u društvu i da dovedu tako velike kompanije zbog kojih se konstantno nalaze u vrhu gradova sa najvećom prosečnom zaradom. Međutim, kada se pogledaju dve-tri protekle decenije, nije teško zaključiti da je Vršac postepeno jačao farmaceutsku industriju uporedo sa rastom „Hemofarma“, kompanijom koja je oduvek bila njihov lider.
Zahvaljujući dobrim poslovnim kontaktima ove firme, koja od 2006. posluje u okviru nemačke ŠTADA grupe, prvo je u Vršac došao „Frezenijus“, sa kojim su 1982. formirali zajedničko preduzeće „Hemomed“ za pravljenje dijalizatora. Nedugo zatim, sa povećanjem obima proizvodnje, javila se i potreba da veliki dobavljači otvore proizvodne pogone baš u Vršcu, kako bi smanjili velike troškove transporta robe. Tako je u ovaj grad pre deceniju došao i italijanski „Zanini ist“, koji proizvodi kartonsku ambalažu za lekove.
- Već tada se došlo na ideju da napravimo tehnološki park na prostoru od sedam hektara, odmah pored „Hemofarma“, da bi i drugi dobavljači mogli da grade fabrike po povoljnim uslovima i da u njima upošljavaju naše građane - objašnjava Čedomir Živković, predsednik opštine Vršac.
Ovu ideju je prepoznala i Evropska unija, koja je 2009. vršačkoj opštini nepovratno dala 3,5 miliona evra za infrastrukturno opremanje tehnološkog parka, što je tada bila najveća pojedinačna investicija EU u Srbiji. Danas, pet godina kasnije, T-park se postepeno razvio u farmaceutski kvart. Ovde je već otvorena domaća fabrika lekova „Ave farmaceutikal“ i pogon italijanske kompanije „Lamp ist“, koja proizvodi foliju za farmaceutsku industriju.
- U Vršac smo došli isključivo zbog „Hemofarma“, jer je naša firma u Italiji imala dugogodišnju saradnju sa ŠTADA grupom, pre nego što su kupili „Hemofarm“. Zadovoljni smo uslovima. Lokalna samouprava je bila otvorena za saradnju, a dobili smo i podsticaj od SIEPA za zapošljavanje novih radnika, tako da nas ništa ne sprečava da odavde širimo tržište ka centralnoj i istočnoj Evropi - kaže Ljubiša Milosavljević, direktor „Lamp ista“, koji trenutno ima 23 zaposlenih.
Očekuje se da će u roku od dve godine svoje pogone u T-parku otvoriti i slovenački „Sensi lab“, koji se bavi proizvodnjom lekova i dopune ishrani, zatim italijanska fabrika „Ofićina game ist“ za proizvodnju farmaceutskih mašina i alata, kao i tri domaće kompanije „Eska dilajt“, „FormaFarm“ i „E-smart“, koje nisu usko vezane za farmaciju. Najveći investitor među njima je „Frezenijus“, koji upravo tu gradi novu fabriku, vrednu 16 miliona evra, u koju bi do novembra trebalo da bude preseljen već postojeći proizvodni pogon sa 540 zaposlenih, a zatim da uposle i novih 430 radnika.
- Jedan od motiva zašto je „Frezenijus“ odlučio da baš u Vršcu podigne novu fabriku bilo je relativno jeftino, a kompletno infrastrukturno opremljeno zemljište u tehnološkom parku. Smatram da je presudno bilo to što za 30 godina rada u tom gradu nikada nije bilo problema sa kvalitetom proizvedene robe i što imaju poverenje u naše kadrove - ističe Vojislav Bugarski, direktor proizvodnje ove nemačke kompanije.
Budžet veći za 300 odsto
Vrščani su spremno dočekali strane investitore, jer su im prvo ponudili kompletno infrastrukturno opremljeno zemljište i povoljne uslove kupovine, a isto tako će biti spremni i za veći budžet, jer je jedan od uslova prilikom prodaje parcela bio da sve te firme imaju sedište u Vršcu.
- Niko neće da dođe ako nemate dobar poslovni ambijent, ako niste uradili infrastrukturu i ako su previsoke takse i sve drugo što opština određuje. Naša procena je bila da je bolje napraviti taj dobar poslovni ambijent i smanjiti takse, jer nam je najvažnije da imamo zaposlene, koji su prijavljeni i koji ovde primaju platu. Zato je opštinski budžet u poslednjih osam godina porastao za 300 odsto - ističe Čedomir Živković, predsednik opštine Vršac, koja bi uskoro trebalo da dobije status grada.
Saveti i školovani kadar
Za mali grad kao što je Vršac, oživljavanje tehnološkog parka, znači otvaranje novih 900 radnih mesta, što je od ključne važnosti, jer se godinama bore sa nezaposlenošću (oko 6.000 Vrščana trenutno je bez posla). S druge strane, na vreme su shvatili u kom pravcu će se stvari odvijati u tom gradu, pa su pre desetak godina otvorili farmaceutski smer u Hemijsko-medicinskoj školi, kako bi obrazovali kvalifikovanu radnu snagu. Sada u saradnji sa rukovodiocima vodećih fabrika, lokalna samouprava razmatra koje su njihove potrebe što se tiče prateće opreme, kako bi baš Vrščani otvarali takve firme i odmah imali rezervisan plasman proizvoda. A što se tiče epiteta „farmaceutski grad“, imaju samo dobar marketing, koji će, možda, privući još nekog stranog ulagača.
Proširenje “Hemofarma“
Za Vršac je važno i što kompanija „Hemofarm“ planira da znatno proširi svoje proizvodne kapacitete. Kako nam je najavio predsednik opštine, oni će na parceli, koja se nalazi s desne strane puta prema Beogradu, sagraditi centralno pakersko odeljenje za celu zapadnu Evropu. U toku je izrada plana detaljne regulacije, koju će umesto opštine finansirati upravo ova kompanija.