Više od 3.000 divljih deponija u Srbiji

Bez autora
Oct 03 2011

U Srbiji je do sada registrovano 3.200 divljih deponija, dok se od 160 zvaničnih opštinskih 12 nalazi manje od 100 metara od naselja, a 14 na obalama vodotokova. Srbija se suočava i sa drugim ekološkim problemima, poput otpadnih voda koje se u velikim gradovima izlivaju direktno u reke, a za izgradnju prečistača potrebno je oko 5,5 milijardi evra. U Srbiji se radi na unapređenju životne sredine, ali bite potrebne godine da se Srbija usaglasi sa dobrim standardima u oblasti ekologije. Za zaštitu životne sredine usvajanje zakona je samo prvi korak, a uz to nisu usvojeni svi potrebni propisi. Naredni korak koji je još teži je primena propisa, oni treba da se prevedu u realnost, za to su potrebne velike investicije. Pomaže se Srbiji u investicijama, ali biće potrebne godine da se dosegnu dobri standardi u ovoj oblasti. U Srbiji se u poslednjih 10 godina sve više radi na zaštiti životne sredine. Ali još ima dosta da se učini. Polazna tačka je bila veoma loša. Među 30 zemalja u Evropi koje su ocenjivane po zagađenosti, Srbija je bila tek 27.

Više od 3.000 divljih deponija u SrbijiU Srbiji je do sada registrovano 3.200 divljih deponija, dok se od 160 zvaničnih opštinskih 12 nalazi manje od 100 metara od naselja, a 14 na obalama vodotokova, podaci su izneti juče u emisiji Evropa na delu.

Srbija se suočava i sa drugim ekološkim problemima, poput otpadnih voda koje se u velikim gradovima izlivaju direktno u reke, a za izgradnju prečistača potrebno je oko 5,5 milijardi evra.

Zamenik Delegacije EU u Srbiji Adrijano Martins ocenio je da se u Srbiji radi na unapređenju životne sredine, ali da će biti potrebne godine da se Srbija usaglasi sa dobrim standardima u oblasti ekologije.

"Za zaštitu životne sredine usvajanje zakona je samo prvi korak, a uz to nisu usvojeni svi potrebni propisi", kazao je Martins.

"Naredni korak koji je još teži je primena propisa, oni treba da se prevedu u realnost, za to su potrebne velike investicije. Pomažemo Srbiji u investicijama, ali biće potrebne godine da se dosegnu dobri standardi u ovoj oblasti", kazao je on.

"U Srbiji se u poslednjih 10 godina sve više radi na zaštiti životne sredine. Ali još ima dosta da se učini. Polazna tačka je bila veoma loša. Među 30 zemalja u Evropi koje su ocenjivane po zagađenosti, Srbija je bila tek 27", rekao je Martins.

U emisiji su izneti primeri rešavanja velikih ekoloških problema - izgradnje regionalne deponije "Duboko" za zlatiborski i moravički okrug, koja je završena, i čišćenje Velikog bačkog kanala, koji predstavlja rizik za zdravlje stanovništva, i koji se velikim delom tek očekuje.

Ocenite tekst
Komentari
Prikaži više 
 Prikaži manje
Ostavite komentar

Prijavite se na Vaš nalog


Zaboravili ste lozinku?

Nov korisnik